Chci dostat policisty z kanceláří do ulic, nechystám personální revoluci, prohlásil nový policejní prezident Jan Švejdar

Chci dostat policisty z kanceláří do ulic, nechystám personální revoluci, prohlásil nový policejní prezident Jan Švejdar
10 / 01 / 2019, 17:00

Dnes zasedal parlamentní Výbor pro bezpečnost, který měl na programu několik bodů, z nichž bylo podstatné představení nového policejního prezidenta Jana Švejdara a jeho priorit v úřadu.

Podle Švejdara se nachází policie v konsolidovaném stavu po svém předchůdci Tomáši Tuhém, jenž odešel do diplomatických služeb.

Švejdar na zasedání bezpečnostního výboru prohlásil, že chce prioritně dostat policisty do ulic tím, že se sníží jejich administrativní zátěž a práce v kancelářích. Dále si vytyčil jako cíl boj s drogami a alkoholem za volantem. Zmínil se, že ve své funkci nechystá personální zemětřesení.

Jako důležitou prioritu vidí Švejdar také  v obměně vozového parku, kdy je už vyhlášeno výběrové řízení za 400 milionů korun na nová SUV pro policii. Nový policejní prezident sdělil členům bezpečnostního výboru, že v současné době je zhruba 70% policejních vozů ,,zralých" na výměnu.

psali jsme: Šéf NBÚ Lang na výboru: Bereme i středoškoláky, ale nevydrží prověrku

Švejdar rovněž informoval členy výboru, že policie nehodlá snižovat kritéria pro přijetí nových policistů, protože za jeho předchůdců byla v přijímacím procesu snížena laťka kvality, což se podle policejního prezidenta ihned projevilo při výkonu služby policistů.

Na otázku Víta Rakušana (STAN), jak chce Švejdar dostat policisty od počítačů do terénu, odpověděl policejní prezident, že je to záležitostí nadřízených policistů, kteří mají vytvořit podmínky pro to, aby se tak stalo. Tento proces však podle něho zdržuje zejména nastudovávání novým norem, nařizení a jiná byrokracie.

Zdeněk Ondráček (KSČM) zvedl otázku kvality a vybavenosti policejních služeben a konstatoval v tomto smyslu neutěšený stav, čehož je sám svědkem. Podle Ondráčka nejsou v současné chvíli služebny v ideálním stavu a musí se do nich více investovat.

psali jsme: Ve výboru pro bezpečnost to jiskřilo. Koten byl přesto zvolen

Na jednání výboru se probírala i otázka údajného nedostatku neprůstřelných vest pro policii, o čemž informoval server iDNES.cz. K otázce se vyjádřil přítomný ministr vnitra Jan Hamáček, podle něhož to ,,není tak horké, jak se to píše", protože policie tyto neprůstřelné vesty má k dispozici a server iDNES.cz

Tagy článku