Chorvatsko je v krizi. Za 19 hodin přijalo 9200 uprchlíků. Má jich být přes 20.000

Chorvatsko je v krizi. Za 19 hodin přijalo 9200 uprchlíků. Má jich být přes 20.000
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci v Chorvatsku
17 / 09 / 2015, 20:45

Imigrační vlna se přesunula do Chorvatska, to ale odmítá další uprchlíky. Na řadě je Slovinsko.

Chorvatský premiér Milanović běžencům už dříve slíbil pomoc a volný průchod do západní Evropy, dnes ale varoval, že Chorvatsko má jen omezenou kapacitu pro příjímání uprchlíků. (Zdroj: denik.cz)  Autobusy vyslané chorvatskými úřady nezvládají zpracovat takové množství lidí. Dále Milanović řekl, že každý, kdo nepřišel do Chorvatska žádat o azyl, je ilegálním imigrantem.

Došlo k prvním konfliktům mezi imigranty a chorvatskými policisty na východě země, podle některých médií zemřel při střetech jeden uprchlík. Na hraničním přechodu Tovarnik mezi Srbskem a Chorvatskem totiž stovky migrantů, předběžně umístěných chorvatskou policií na ohraničeném území, kteří nechtěli sedět na místě kvůli pomalému pohybu fronty na autobusy, které je měly dovést do tranzitního centra do Záhřebu, prorazily policejní kordony, a rozhodly se jít pěšky na chorvatsko-slovinské hranice. V tom se jim ale snažili zabránit chorvatší policisté. Utečenci si stěžují na nedostatek informací, chybějící spoje do Záhřebu i nedostatek jídla a pití. Ve městě čekají tisíce utečenců a podle odhadů jich má být přes 20 000. (Zdroj: 24sata.hr)

Zdroj YouTube, Bljesak.info

Slovinsko je po Maďarsku další důležitou tranzitní zemí pro cestu do západní Evropy. Slovinsko je stejně jako sousední Maďarsko součastí Schengenu a navíc sousedí ještě s Rakouskem a Itálií. Slovinská vláda očekává na svých hranicích problémy s imigranty a zavedla ode dneška hraniční kontroly.

Slovinský premiér Cerar dodal, že jeho země přijme žadatele o azyl, ale nehodlá vytvořit "koridor" pro uprchlíky, aby mohli přes Slovinsko přejít do Rakouska. 


Zdroj YouTube, Hina multimedija

 

 

Tagy článku