Chovali se jako konfidenti? Němečtí imámové donášeli na stoupence tureckého ,,pučisty"

Chovali se jako konfidenti? Němečtí imámové donášeli na stoupence tureckého ,,pučisty&quote;
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: imám
16 / 01 / 2017, 19:00

Předseda největší muslimské organizace v Německu DITIB Bekir Alboga přiznal v rozhovoru pro Rheinische Post, že někteří imámové této organizace donášeli na stoupence klerika Fethullaha Gülena a jeho hnutí Hizmet.

Ten má stát podle Turecka za protistátním pučem z minulého roku. DITIB a její imámové měli být v přímém spojení s tureckou vládou a vytipovávat Gülenovy přívržence. O nich pak měli vybraní duchovní informovat s doplňujícími údaji turecký režim a poukazovat na přímé napojení na klerika žijícího nyní v USA.

Spekulace o donášení některých imámů se vyrojily již v prosinci, nicméně tehdy DITIB popíral, že by tyto aktivity prováděl. Podobné informace označovala DITIB za falešná obvinění a ,,mediální bublinu".

Alboga však nyní lituje, že k těmto událostem došlo a shromažďování informací na Gülenovy příznivce považuje za chybu.

Někteří  politikové se už k incidentu vyjádřili, jako například německá komisařka pro integraci Aydan Özoguzová. Ta požaduje po DITIBu seznam imámů, kteří se špionáže dopouštěli.

DITIB je některými německými státními představiteli považován za přímou expozituru zájmů tureckého prezidenta Recepa Erdogana.

 

psali jsme:

Islámská škola v Londýně špehovala své žáky skrytou kamerou na toaletách

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku