Chovali se jako konfidenti? Němečtí imámové donášeli na stoupence tureckého ,,pučisty"

Chovali se jako konfidenti? Němečtí imámové donášeli na stoupence tureckého ,,pučisty&quote;
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: imám
16 / 01 / 2017, 19:00

Předseda největší muslimské organizace v Německu DITIB Bekir Alboga přiznal v rozhovoru pro Rheinische Post, že někteří imámové této organizace donášeli na stoupence klerika Fethullaha Gülena a jeho hnutí Hizmet.

Ten má stát podle Turecka za protistátním pučem z minulého roku. DITIB a její imámové měli být v přímém spojení s tureckou vládou a vytipovávat Gülenovy přívržence. O nich pak měli vybraní duchovní informovat s doplňujícími údaji turecký režim a poukazovat na přímé napojení na klerika žijícího nyní v USA.

Spekulace o donášení některých imámů se vyrojily již v prosinci, nicméně tehdy DITIB popíral, že by tyto aktivity prováděl. Podobné informace označovala DITIB za falešná obvinění a ,,mediální bublinu".

Alboga však nyní lituje, že k těmto událostem došlo a shromažďování informací na Gülenovy příznivce považuje za chybu.

Někteří  politikové se už k incidentu vyjádřili, jako například německá komisařka pro integraci Aydan Özoguzová. Ta požaduje po DITIBu seznam imámů, kteří se špionáže dopouštěli.

DITIB je některými německými státními představiteli považován za přímou expozituru zájmů tureckého prezidenta Recepa Erdogana.

 

psali jsme:

Islámská škola v Londýně špehovala své žáky skrytou kamerou na toaletách

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.