Chovanec vs. Babiš: 1:0. Babiš má do politika daleko

Chovanec vs. Babiš: 1:0. Babiš má do politika daleko
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Milan Chovanec
22 / 06 / 2016, 19:30

Hnutí ANO nakonec i přes několik veřejných výhrůžek neopustilo vládu. Kroky jejího předsedy však měly patrné znaky amatérismu.

KOMENTÁŘ

Krize, která se rozpoutala minulý týden ohledně reorganizace (sloučení) dvou elitních policejních útvarů, skončila jen zdánlivě. Ministr financí Andrej Babiš sice nakonec neopustil vládu, resp. nevypověděl koaliční smlouvu, na druhé straně začala ,,horká" fáze ,,policejní" krize, která reálně hrozí rozpadem vlády a předčasnými volbami. Právě v policejní krizi se stýkají bytostné mocenské zájmy obou hlavních koaličních partnerů a soupeřů zároveň - ČSSD a hnutí ANO.

Andrej Babiš v minulém týdnu jasně deklaroval, že pokud Milan Chovanec skutečně kontroverzní reformu policie podepíše, hnutí ANO vypoví koaliční smlouvu. Z druhé strany si však nechal otevřená zadní vrátka, protože výslovně neřekl, že opustí koalici. Aby to vypadalo, že je Babišův požadavek ultimativního rázu, ministr spravedlnosti Robert Pelikán už byl jednou nohou z koalice. Vše mělo dělat dojem hroutící se vlády a fatálních následků z toho plynoucích. Oba, jakož i celé ANO čekali, že tento nátlak bude dostatečným prostředkem, jak přinutit vzpurného ministra k poslušnosti.

A hle, nestalo se tak. Naopak, Chovanec se výhrůžek nelekl a kontroval, že reformu podepíše děj se co děj. A s tím Babiš a spol. vůbec nepočítali. Najednou ministr financí otočil a začal prohlašovat, jak je lepší v koalici zůstat, nebo by si ČSSD jinak automaticky přivlastnila všechny úspěchy a zásluhy hnutí ANO. Protože však Babiš není vlastně klasickým politikem, nelže ani nekrade, a jde mu především o blaho svého Agrofertu, tak ve vládě raději zůstal.

O co vlastně ve válce policajtů jde? To zatím není úplně jasné. Jasné je jen rozdělení rolí: Ministr vnitra Chovanec s premiérem Sobotkou chtěli zřejmě šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu odstranit, neboť se obávali, že by na něj mohl mít ,,pozitivní" vliv právě Andrej Babiš v možném ,,zametání" politicky citlivých kauz pod koberec. Ten dělá, že se s ním samozřejmě nezná, ale jeho vliv, který v devadesátých letech prostupoval napříč politickým spektrem, podnikatelským prostředím, a mířil i do řad policie, svědčí o opaku.

Třaskavou směs krize umocnilo nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého končícím šéfem ostravské expozitury ÚOOZ jiřím Komárkem, který policejního prezidenta obvinil z ,,brutálního" úniku informací při vyšetřování hospodářské kriminality. Pokud by se to prokázalo, znamenalo by to politickou likvidaci Milana Chovance jakožto hlavního protihráče Andreje Babiše. Ten bude zcela určitě tlačit na to, aby bylo co nejvíce detailů sděleno na plánované schůzce bezpečnostního výboru parlamentu, kde bude přítomen i Šlachta. Je pak možné, že by se mohl opakovat scénář s Kubiceho zprávou, kdy byly citlivé informace ,,řízenou indiskrecí" vypuštěny ven péčí bývalých poslanců Ivana Langera a Pavla Severy, aby záměrně poškodily před volbami ČSSD?

Babiš si bude chtít tak jako tak zachovat co největší vliv na policii, proto bude před krajskými volbami prostřednictvím jím vlastněných médií na Chovance a Sobotku stupňovat tlak. A dohrát tuto hru do vítězného konce. Každopádně názorové veletoče, které předvedlo hnutí ANO v minulém týdnu, jsou neuvěřitelné. Svědčí o politickém amatérismu jeho hlavních představitelů v čele s Babišem a nedostatečném osvojení si politického řemesla při prosazování svých mocenských zájmů.

 

Tagy článku

-->