Chovanec vzkázal ČSSD: Musíte vyjednat vnitro. Bojí se prý kvůli tomu, co vyváděl s „uzinou”

Chovanec vzkázal ČSSD: Musíte vyjednat vnitro. Bojí se prý kvůli tomu, co vyváděl s „uzinou”
Popisek: Milan Chovanec
05 / 04 / 2018, 12:30

Podle informací deníku Právo premiér a lídr ANO Andrej Babiš chystá po čtvrtečním návratu z dovolené u moře nečekaně velkorysou nabídku sociální demokracii, aby zachránil možnost vzniku koaliční vlády.

Předsedovi Janu Hamáčkovi má podle deníku večer nabídnout pět vládních křesel, která sociální demokracie žádá a která Babiš doposud odmítal. Součástí nabídky má být dokonce resort vnitra.

Vnitro, o které se hraje především, ČSSD vyžaduje dle „oficiálních“ vyjádření výměnou za to, že bude souhlasit se stíhaným premiérem v čele vlády, čímž by se měl eliminovat Babišův střet zájmů. 

psali jsme: Exkluzivně: Rozkrytí kauzy Šuman. Odposlechy jsou důsledkem aféry Čapí hnízdo, tvrdí autor analýzy

Pokud ČSSD Babiš vyjde vstříc, mohl by tím paradoxně zachránit „krk” exministru vnitra Milanu Chovancovi či oddálit jeho pád do úplného politického zapomnění.

„Rozklepal se…“

Mimořádný ohlas v bezpečnostních a politických kruzích totiž měla včerejší zpráva securitymagazinu.cz, že Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), tedy zahraniční rozvědka, mohla na pokyn dnes již exministra vnitra Chovance sledovat někdejšího vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. A to nejenom v Čechách, ale zejména při Babišových cestách do Francie, kde má současný premiér v demisi zázemí. 

Podle informací z vedení ČSSD a vyjednávacího týmu se právě na základě této zprávy Chovanec začal velice strachovat, jelikož z ÚZSI začínají unikat citlivé informace, jež měly zůstat navždy utajené před širokou veřejností. A to včetně informací o Chovancově hlavním spojenci v ÚZSI – Karlu Urbanovi, jenž se stal za odměnu v době parlamentních voleb velvyslancem v Černé Hoře.

Jeden z členů týmu securitymagazinu.cz sdělil: „Chovanec nám vzkázal, a to zcela jednoznačně, že musíme za každou cenu vyjednat právě resort vnitra, kam si chce dosadit i svého náměstka – jednoho expolicistu. Jinak že je mrtvý muž, řekl. A opravdu byl rozklepaný.”

psali jsme: Agenti ÚZSI zřejmě sledovali na Chovancovo přání Babiše s rodinou ve Francii

Chovanec má podle zmíněného zdroje z vedení sociální demokracie, který s Chovancem nesympatizuje, ačkoli veřejně to nedává najevo, „obrovský strach“, že jeho nestandardní úkolování ÚZSI vyjde brzy najevo v mnohem širších souvislostech.

„Byly to asi děsné prasárničky a dnes už také víme, že se to pravděpodobně mohlo týkat i toho slavného účtu Šuman,“ uzavřel zmíněný zdroj a potvrdil, že pokud ČSSD získá vnitro, skutečně se v kuloárech hovořilo i o tom, že by v jeho čele by mohl stanout šéf ČSSD Jan Hamáček, jak také informovalo jako první Právo.

Člen vyjednávacího týmu ANO a ministr životního prostředí Richard Brabec nicméně takové spekulace odmítl. Sám Hamáček, jenž je naopak expertem na rezort obrany, se také odpovědi vyhýbá.

Čekají na referendum

„Stále platí,“ sdělil Hamáček, „že hnutí ANO si vyžádalo čas na rozmyšlenou. Naše požadavky jsme jim na posledním jednání sdělili. Usilujeme o resorty, na kterých budeme moci prosazovat sociálně demokratický program,“ odvětil Hamáček na dotaz, jestli by chtěl vést ministerstvo vnitra.

Sociální demokracii čeká nyní pokračování mimořádného sjezdu, na kterém by měli straníci řešit možnou vládní spolupráci s ANO. Definitivně by mělo rozhodnout vnitrostranické referendum, které se uskuteční zřejmě začátkem května.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence  - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

  

 

Tagy článku