Chránila Evropská unie politiky před stíháním za korupci?

Chránila Evropská unie politiky před stíháním za korupci?
Autor fotografie: www.eulex-kosovo.eu|Popisek: EULEX KOSOVO
07 / 11 / 2014, 19:30

7.11.2014 / Nařčení, že Justiční a policejní mise EU v Kosovu (EULEX), která měla za úkol dohlížet na justiční systém Kosova, nevyšetřovala korupční kauzy, ve kterých figurovali vrcholní kosovští politici, vyslovil bývalý šéf ekonomického oddělení EULEXU Andrea Capussela. EULEX měl přitom rozsáhlé pravomoci pro vyšetřování a stíhání závažných případů korupce, organizovaného zločinu a válečných zločinů.
Zdroj: The Guardian, Agentura AFP

Capussela v knize, kterou připravuje, rozebírá patnáct korupčních kauz, v nichž EULEX vznesl obvinění. Tvrdí, že sedm z nich Justiční a policejní mise EU začala šetřit až na nátlak zvenčí. Odsouzením pak skončily pouze čtyři případy. Za šest let působení mise tak byla podle Capussely vznesena ani ne tři obvinění ročně. Odsouzením skončilo méně než jedno obvinění za rok, přičemž potrestáni byli prý jen podřízení politiků, nikoliv vrcholní představitelé Kosova. To je podle Capussely vzhledem k rozšíření korupce a organizovaného zločinu v Kosovu závažně nedostatečné.

Capussela dokonce tvrdí, že v nejméně osmi případech existují věrohodné a dobře zdokumentované důkazy o závažných zločinech, ale EULEX přesto nevznesl žádné obvinění. V některých případech dokonce ani nezahájil vyšetřování. Výsledkem nečinnosti EULEXU je podle Capussely obrovský nárůst korupce a organizovaného zločinu v Kosovu.

Korupčních případů zametených pod koberec může být podle Capussely dokonce mnohem víc, protože jen po předchozí misi OSN UNMIK zdědil EULEX tisíc rozpracovaných kauz.

Hlavní žalobkyní mise EULEX je Češka Jaroslava Novotná. Kosovský list Koha Ditore minulý týden s odvoláním na informace jiné prokurátorky EULEXU Marie Bamiehové publikoval informace, že Jaroslava Novotná je údajně podezřelá z braní úplatků za zastavení trestního stíhání nejméně ve třech případech. Kromě hlavní žalobkyně Novotné je podle tvrzení listu Koha Ditore podezřelý z korupce také hlavní soudce EULEXU Ital Francesco Florit. Oba měli údajně přispět k zastavení stíhání kosovského poslance Fatmira Limaje a bývalého generálního tajemníka ministerstva zdravotnictví Ilira Tolaje.

Agentura AFP získala vyjádření prokurátorky Bamiehové, která v EULEXU pracuje od roku 2007, že existuje důvodné podezření, že vysocí činitelé EULEXU přijímali úplatky za zastavení určitých trestních případů týkajících se politiků a jim blízkých osob. Bamiehová v celé kauze vystupuje jako svědek. Do případu je podle listu Koha Ditore zapleten i bývalý zástupce hlavního žalobce kosovské speciální prokuratury Brit Jonathan Ratel, který údajně bránil vyšetřování Novotné a Florita.

Prokurátorka Bamiehová byla po článku v listu Koha Ditore za únik informací o tomto skandálu suspendována. To že oznámila celý případ podle EULEXU neznamená, že mohla předat důvěrné informace médiím. Nejde prý ale o sankci, ale o ochranu před dalšími úniky informací.

Možný skandál teď musí řešit nová šéfka diplomatické služby EU Federica Mogheriniová. Oznámila, že do Kosova vyšle nezávislého vyšetřovatele. Suspendovaná prokurátorka Baniehová řekla agentuře AFP, že pokud informace, jimiž disponuje, budou odhaleny, měly by šokovat celou Evropskou unii.

Psali jsme také:

Korupční jednání příslušníků bezpečnostních sborů v roce 2013

Vývoj kriminality příslušníků policie, vězeňské služby, celní správy a generální inspekce bezpečnostních sborů.

 

Tagy článku