Chtěl se přidat k Islámskému státu? Údajný komplic pařížských útočníků byl zadržen v Turecku

Chtěl se přidat k Islámskému státu? Údajný komplic pařížských útočníků byl zadržen v Turecku
Autor: redakční databáze|Popisek: časopis Charlie Hebdo
08 / 08 / 2016, 15:30

Jeho počítač a mobilní telefon podle policie obsahovaly vodítka vedoucí k Islámskému státu.

Mourad Hamyd, švagr Chérifa Kouachiho, jednoho ze strůjců teroristického útoku na satirický časopis Charlie Hebdo, byl zadržen v Turecku. Policie i tajné služby jej podezřívají z toho, že se chtěl připojit v Sýrii k Islámskému státu.

Původně byl Hamyd očištěn z toho, že měl v lednu 2015 dělat při útoku na Charlie Hebdo komplice bratrům Kouachiům. List Le Journal du Dimanche napsal, že Hamyd byl nějakou dobu sledován a byl posléze dostižen 28. července v Turecku. Měl se pokusit dostat do Sýrie, aby se zde připojil k IS.

Hamyd byl neozbrojen, ale měl na sobě vojenskou uniformu, rukavice a v batohu i těžké boty. Po prohledání jeho batohu našli policisté mobilní telefon a notebook. Le Journal du Dimanche uvedl, že počítač a telefon obsahují indície, které mají odhalovat Hamydův záměr se stát jedním z bojovníků IS.

Podle francouzských médií byl Hamyd převezen do Bulharska, kde zůstává ve vazbě a čeká na to, až bude znovu deportován do Francie. 

V roce 2015 byl Hamyd jedním z hlavních podezřelých ze spáchání atentátu na humoristický časopis Charlie Hebdo vedle Saida a Chérifa Kouachiových. I když byl očištěn z toho, že bratrům dělal komplice, zůstal nadále na francouzském listu teroristů.

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace