Chtěl umlčet euroskeptiky, umlčel sám sebe

Chtěl umlčet euroskeptiky, umlčel sám sebe
Autor: redakční databáze|Popisek: David Cameron
06 / 07 / 2016, 06:45

Z někdejší hvězdy britského politického nebe Davida Camerona se stal zahořklý muž, kterého bude brexit strašit ještě velmi dlouho.

KOMENTÁŘ

Když vyhlašoval před časem britský premiér David Cameron referendum o setrvání, či vystoupení Velké Británie z EU, zamýšlel tím umlčet euroskepticky naladěné členy vlastní Konzervativní strany. Referendum mu v podstatě vyhrálo před rokem volby. ,,Výměnný obchod", který udělal s voliči, jimž slíbil vypsání referenda za to, že jej podruhé zvolí, mu tenkrát vyšel. O rok později je vše jinak a Cameronova hvězda pomalu zhasíná. Brexit náhle přerval jeho další politické plány, které už nestihne uskutečnit. Alespoň ne v Konzervativní straně.

Vnitřní pnutí v Konzervativní straně velmi rychle přerostlo v krizi, zejména personální, a hledání společného jmenovatele, který by byl po brexitu nosným svorníkem politických zájmů znesvářených skupin v Konzervativní straně, se nalézt nepodařilo. Možná je ještě příliš brzy. Zatím se ho totiž nepodařilo najít z důvodů řevnivosti, kterou sebou nese volba nového předsedy po Cameronovi. Otázkou je, zda ho vůbec sami konzervativci v příštích měsících či letech najdou.

Mezitím se z Camerona stal zahořklý muž, který neměl při svých prvních vystoupeních po brexitu daleko k slzám. Je jasné, že on již nebude ,,kapitánem" lodi, o níž obrazně hovořil, která doveze Británii ke světlým zítřkům. Jak se dnes ukazuje, byl ,,pakt" s voliči učiněný před rokem pouhým Pyrrhovým vítězstvím. Vítězstvím, které bylo ve skutečnosti prohrou, což však ještě Cameron netušil.

Cameronův pád, který se stal v roce 2010 jedním z nejmladších premiérů ve Spojeném království, způsobilo referendum, kterým si chtěl Cameron upevnit před Brity svou pozici. Počítal s tím, že Britové odsouhlasí setrvání země v EU a jeho vláda tak získá v jejich očích potřebnou legitimitu. Když viděl, že příznivci brexitu veřejně brojí masivními kampaněmi za vystoupení Británie z EU, bylo již na účinnou protireakci pozdě. Cameron chtěl původně umlčet euroskeptiky ve vlastní straně, nakonec ale umlčel sebe. 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace