Chtěli chránit svůj majetek, teď čelí obvinění za míření zbraněmi na demonstranty

Chtěli chránit svůj majetek, teď čelí obvinění za míření zbraněmi na demonstranty
Autor fotografie: pxfuel.com
22 / 07 / 2020, 11:00

Před několika týdny vzbudili velkou pozornost manželé z amerického města St. Louis, kteří se zbraněmi v rukou chtěli chránit svůj majetek před demonstranty z hnutí Black Lives Matter. Nyní čelí obvinění z ,,nezákonného použití zbraně".

Mark a Patricia McCloskey, manželský pár právníků z města St. Louis v americkém státě Missouri se stal hlavními protagonisty událostí před několika týdny. Zhruba 500 protestujících z hnutí Black Lives Matter se rozhodlo demonstrovat za odstoupení starostky Lydy Krewsonové. Když prošel dav demonstrantů kolem domu manželů, vylomil bránu a vstoupil jim na pozemek. Manželský pár se cítil v tento okamžik ohrožen, vyšel ven ozbrojen a začal mířit zbraněmi na demonstranty. Incident nakonec dále neeskaloval, nyní však byl manželé obviněni z nezákonného použití zbraně.

,,Je ilegální mířit výhrůžně zbraněmi na lidi, kteří se účastní pokojných protestů, a i když se situace nezvrhla v násilí, takové jednání je v St. Louis neakceptovatelné," prohlásila státní zástupkyně Kim Gardnerová. Ta dodala, že je nutno chránit právo na pokojný protest a jakýkoliv pokus ho zastavit zastrašováním, nebude tolerován.

Manželský pár se brání obvinění tím, že se cítil bezprostředně ohrožený davem. ,,Měl jsem strach, že budeme zavražděni během pár sekund, náš dům bude zapálen a domácí zvířata zabita," vypověděl Mark McCloskey. V interview, které manželé poskytli minulý týden, zdůraznili, že měli ,,veškeré právo ke své ochraně. Za pár se postavil i veřejně prezident Donald Trump.

Jeden z organizátorů demonstrace Rasheen Aldridge však McCloskeyho slova rozporuje, když řekl, že protesty byly mírumilovné navzdory jednání manželského páru, který ihned ,,tasil" zbraně.

Na druhou stranu šance, že by manželé skončili ve vězení, je mizivá. Missourijský guvernér Mike Parson k případu řekl, že je připraven činnost manželů pardonovat, pokud by měl za své jednání jít do vězení. 

 

Zdroj: BBC

Tagy článku