Chtěli teroristé zaútočit na jaderné centrum? Abdeslam se zajímal o jeho dokumentaci

Chtěli teroristé zaútočit na jaderné centrum? Abdeslam se zajímal o jeho dokumentaci
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Salah Abdeslam
15 / 04 / 2016, 20:00

Salah Abdeslam, podezřelý z podílu na teroristických útocích v Bruselu a Paříži, se měl zajímat o jaderné výzkumné centrum

V bruselském bytě Salaha Abdeslama se našly při domovní prohlídce podklady o jaderném výzkumném centru Jülich v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen již koncem března informoval členy kontrolního výboru Spolkového sněmu, že vyšetřovatelé nalezli v Abdeslamově bytě článek o jaderném centru, který si měl stáhnout z internetu. Je tak možné, že teroristé měli v dlouhodobějším plánu zaútočit i na toto místo.

Islámský stát, na nějž byl Abdeslam napojen, si měl podle serveru independent.co.uk centrum monitorovat a hledat jeho slabá místa. Abdeslam měl shromažďovat další materiály, jako články či fotky o výzkumném centru situovaném v severozápadním Německu.

V Abdeslamově bytě se kromě zmíněných materiálů našly i fotky šéfa správní rady centra v Jülichu Wolfganga Marquardta. O tom, že by ale džihádisté chtěli skutečně zaútočit na jaderné centrum, dosud nejsou žádné hodnověrné  zprávy.

Podle německých médií byla bezprostředně po krvavých útocích v Bruselu omezena na minimum přítomnost pracovníků v jaderné elektrárně Tihange v Belgii, aby se snížilo riziko, že jsou mezi nimi nebezpečné osoby. V minulosti měl přístup do chráněného prostoru další belgické jaderné elektrárny Doel džihádista, který zahynul při bojích v Sýrii jako příšlušník Islámského státu.

 

 

Zdroj: Právo, independent.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace