Chtěli teroristé zaútočit na jaderné centrum? Abdeslam se zajímal o jeho dokumentaci

Chtěli teroristé zaútočit na jaderné centrum? Abdeslam se zajímal o jeho dokumentaci
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Salah Abdeslam
15 / 04 / 2016, 20:00

Salah Abdeslam, podezřelý z podílu na teroristických útocích v Bruselu a Paříži, se měl zajímat o jaderné výzkumné centrum

V bruselském bytě Salaha Abdeslama se našly při domovní prohlídce podklady o jaderném výzkumném centru Jülich v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maassen již koncem března informoval členy kontrolního výboru Spolkového sněmu, že vyšetřovatelé nalezli v Abdeslamově bytě článek o jaderném centru, který si měl stáhnout z internetu. Je tak možné, že teroristé měli v dlouhodobějším plánu zaútočit i na toto místo.

Islámský stát, na nějž byl Abdeslam napojen, si měl podle serveru independent.co.uk centrum monitorovat a hledat jeho slabá místa. Abdeslam měl shromažďovat další materiály, jako články či fotky o výzkumném centru situovaném v severozápadním Německu.

V Abdeslamově bytě se kromě zmíněných materiálů našly i fotky šéfa správní rady centra v Jülichu Wolfganga Marquardta. O tom, že by ale džihádisté chtěli skutečně zaútočit na jaderné centrum, dosud nejsou žádné hodnověrné  zprávy.

Podle německých médií byla bezprostředně po krvavých útocích v Bruselu omezena na minimum přítomnost pracovníků v jaderné elektrárně Tihange v Belgii, aby se snížilo riziko, že jsou mezi nimi nebezpečné osoby. V minulosti měl přístup do chráněného prostoru další belgické jaderné elektrárny Doel džihádista, který zahynul při bojích v Sýrii jako příšlušník Islámského státu.

 

 

Zdroj: Právo, independent.co.uk

Tagy článku