Plánujete dovolenou do Tunisu? Zvažte bezpečnostní rizika

Plánujete dovolenou do Tunisu? Zvažte bezpečnostní rizika
Autor fotografie: Pixabay/colle|Popisek: Ilustrační foto
25 / 02 / 2015, 06:45

Tisíce egyptských občanů prchají z Libye před islámistickými radikály přes Tunisko. Mezitím Tunis oznámil zatčení stovky osob podezřelých z plánování teroristických útoků.

Tuniské bezpečnostní složky zatkly přes sto osob, které plánovaly teroristické útoky, uvedl mluvčí tuniského ministerstva vnitra. Jednalo se o militantní buňky islámského státu, které operovaly ve městě Hammam Ghzaz a plánovaly bombové útoky na budovy. Tunis je jednou ze zemí, odkud verbuje IS do svých řad nejvíce bojovníků. (zdroj: electronicresistance.net)

V souvislosti s popravou 21 křesťanů islámskými radikály IS (psali jsme v článku "Zvěrstva islámistů se odehrávají jen dvě stě kilometrů od EU") a  následnými leteckými útoky egyptské armády na výcvikové tábory IS v Libyi ("Pentagonu se nelíbí bombardování Libye. Egypt zapomněl informovat USA") opouští Libyi přes 15 000 Egypťanů. Ti prchají před terorem islámského státu právě přes Tunisko. 

Egyptská vláda zajistila převoz svých občanů prostřednictvím mimořádných leteckých spojů (tuniská vláda uvedla, že bude využito letiště Djerba-Zarzis v jihovýchodní části země) a především prostřednictvím zapůjčených trajektů, které odváží tisíce utečenců z tuniských přístavů. Další tisíce Egypťanů čeká na libyjsko-tuniských hranicích na povolení ke vstupu (zdroj: metrosiantar.com)Zdroj: YouTube, KiniTVAl Jazeera English 

Podívejte se na video, jak IS verbuje mladé muže v tuniském městě Sousse. Zatímco se resort chlubí nedotčenými plážemi a luxusními hotely, spousta místních mladých mužů odjíždí bojovat za islámský stát do Sýrie a Libye. Kromě náborových videí přesvědčují mladé muže především v mešitách a ve školách. Slibují jim bohatství a "vstup do ráje", pokud budou bojovat proti bezvěrcům a vyhazovat je do vzduchu. A náboráři prý dostanou 18 tisíc dolarů za každou osobu, kterou přesvědčí k boji po boku IS (zdroj: YouTube, Vocativ)

Největší výcvikový tábor islámského státu v Sabratha je pouhých 45 km od tuniské hranice, uvedl mluvčí libyjské armády pro tuniský deník Assarih. V táboře je školeno tři až čtyři tisíce bojovníků, z nichž většina jsou Tunisané. Podle armádního mluvčího se "drasticky zvýšil počet tuniských bojovníků v Libyi, kteří bojují v oddílech IS. Šest sebevražedných tuniských atentátníků zaútočilo v Benghází a další vyhodili do vzduchu samitku.

Přestože tuniský ministr zahraničních věcí Tayeb Baccouche zopakoval, že jeho země zachovává neutralitu vůči jednotlivým válčícím frakcím v Libyi, existují oficiální tuniské charitativní organizace, které provádějí nábor do libyjské odnože IS (zdroj: tunisia-live.net)

Ministerstvo zahraničních věcí aktualizovalo doporučení pro cesty do Tunisu:
Nadále je třeba dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním. S ohledem na pokusy o sebevražedné atentáty, k nimž došlo dne 30. října 2013 ve městech Súsa (Sousse) a Monastír (Monastir), MZV doporučuje občanům, aby zachovávali obezřetnost i v okolí turistických komplexů. Nelze vyloučit demonstrace a sociální nepokoje ve všech částech země. Nedoporučujeme zdržovat se na jakýchkoli veřejných místech, kde potenciálně hrozí srocení většího množství lidí - toto zvýšené riziko se týká především pátečního odpoledne a podvečera, tj. po skončení pravidelné týdenní tzv. velké modlitby. Ve večerních a nočních hodinách není z bezpečnostních důvodů doporučováno cestovat po Tunisku.
MZV dále upozorňuje, že v oblastech poblíž státní hranice s Alžírskem a Libyí existuje značné riziko únosů, bezpečnostní situace je zde velmi nestabilní, charakterizovaná hojným výskytem extremistických, resp. teroristických skupin. Silně rizikové jsou především oblasti na západ od linie Ajn Dráhim (Ain Draham) - Džandúba (Jendouba) - al-Káf (Le Kef) - Kasrín (Kasserine) - Sídí bú Zíd (Sidi Bouzid) - Gafsa - Túzir (Tozeur), a oblasti na jih od linie Túzir (Tozeur) - Dúz (Douz) - Madanín (Medenine) - El Marsa (na jih od Džerby). Zvýšené riziko se zde týká nejen únosů, ale obecně útoků na západní cíle, vč. turistů. Z tohoto důvodu důrazně nedoporučujeme cestovat do těchto odlehlých oblastí.
S ohledem na bezpečnostní situaci a zvýšený výskyt teroristických aktivit v regionu, MZV taktéž nedoporučuje cestovat do guvernorátů Kasserine a Le Kef (mimo center guvernorátů a hlavních přístupových cest; i zde je ovšem doporučeno vyhnout se všem cestám, které nejsou nezbytné).


Psali jsme také:

Válka v severní Africe je na spadnutí. Itálie se obává libyjských uprchlíků

IS "Libyi použijeme jako vstupní bránu do EU!"

Západ prohrává válku s islámským státem

Tagy článku