Chyť mě, jestli to dokážeš: Jak Frank Abagnale přesvědčil stráže, že není vězeň, ale inspektor

Chyť mě, jestli to dokážeš: Jak Frank Abagnale přesvědčil stráže, že není vězeň, ale inspektor
Popisek: Frank Abagnale
19 / 04 / 2018, 18:30

Frank Abagnale, podle jehož příběhu byl natočen film „Chyť mě, jestli to dokážeš“ utekl z vězení, když se mu podařilo přesvědčit stráže, že není vězeň, ale inspektor.

Abagnale ( 27. dubna 1948, New York) se zabýval hlavně falšováním šeků a dalšími finančními podvody (a s tím souvisejícími změnami identity). Je považován za jednoho z největších podvodníků 20. století.

Jeho prvním podvodem bylo vypisování šeků na jeho vlastní přečerpaný bankovní účet. Toto však mohlo fungovat pouze dočasně, než na to banka přišla, a tak si otevřel další účty u jiných bank a nakonec si začal vytvářet různé identity, pod kterými vystupoval.

psali jsme: Útěk z Alcatrazu: Papírové hlavy, pila, labyrint šachet a člun z pláštěnek. Zde nezbývá než smeknout. Vánoční pohlednice matce uprchlíků

Dva roky se vydával za pilota letecké společnosti Pan Am pod jménem „Frank Williams“ a cestoval zdarma po celém světě. Uniformu pilota si opatřil tak, že předstíral, že je skutečný pilot, který svou uniformu ztratil. Dokumenty zfalšoval.

Záhy měl několik desítek různých identit a podal falešné šeky v hodnotě přes 2,5 miliónu amerických dolarů v 26 zemích světa. Žil drahým životním stylem, chodil na rande s letuškami, jedl v luxusních restauracích a kupoval si drahé oblečení.

Zatčen byl ve Francii v roce 1969, když jeho obličej poznala obsluha na letišti. Vydat ho chtělo všech 26 zemí, ve kterých páchal podvody. Nejprve si odpykal trest šest měsíců ve Francii, pak rok ve Švédsku.

Poté byl deportován do Spojených států, aby se předešlo dalšímu vydávání do cizích států. Tam byl odsouzen na 12 let vězení ve federální věznici za mnohonásobné podvody a padělání.

V roce 1971 se mu podařilo utéct z vězení v Atlantě, když přesvědčil stráže, že není vězeň, ale inspektor, který má pod skrytou identitou kontrolovat jejich činnost.

Na této verzi spolupracoval s komplicem, který byl mimo vězení, a který kontaktoval vedení věznice s tím, že je uvnitř jeho člověk. Abagnale mezitím ve vězení usilolvně pracoval na tom, aby mu strážní uvěřili, že je kontroluje, zda s vězni zacházejí slušně.

V té době skutečně podobné kontroly probíhaly díky aktivitám různých skupin, bojujících za lidská práva. Abagnale nakonec přesvědčil stráže, že se musí setkat se svým kolegou za zdmi věznice v autě na parkovišti. Když se tak stalo, kolega i s Abagnalem autem odjeli.

psali jsme: Dřevěná pistole namazaná krémem. Příběh mariňáka, který se stal bankovním lupičem. Z vězení unikl třikrát. Rád rukojmím třásl rukou

Abagnale byl zatčen o dva měsíce později ve Washingtonu a odseděl si tři roky ve vězení v Atlantě. V roce 1974 byl propuštěn na podmínku, že bude bezplatně pomáhat americkým federálním úřadům v boji proti podvodníkům a padělatelům.

Později založil společnost Abagnale & Associates, která upozorňuje na podvodníky a jejich metody. Napsal autobiografickou knihu „Chyť mě, jestli to dokážeš“ a knihu „Umění krást“.

Frank Abagnale je nyní multimilionář.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

 

Autor: hop

Tagy článku

-->