Chytrá města. Smart musí být v první řadě obce, města a magistráty

Chytrá města. Smart musí být v první řadě obce, města a magistráty
Popisek: konference Chytré Česko
20 / 11 / 2017, 08:00

Security magazín se účastnil dalšího semináře ze druhé série Chytré Česko, které se tentokrát konalo v Praze v prostorách Ministerstva průmyslu a obchodu.

Pokud měl původně tento projekt seznámit obce a města s nejnovějšími světovými trendy na poli inovací a moderních technologií a zaměřit se na mobilitu budoucnosti, chytré budovy a energie, bezodpadová města, atraktivní turistiku, a především společnost, stal se spíše prostorem pro inventuru toho, v jakém stavu je rozvoj „chytrých měst“ v ČR.

Základním dokumentem, ke kterému se všichni panelisté vraceli, je totiž tzv. „Koncept smart cities“ www.mmr.cz/cs/Microsites/Smart-Cities/Koncept-Smart-Cities uveřejněném na webu Ministerstva pro místní rozvoj. Jakkoliv by se mohlo zdát, že i když existuje koncepce, není s naplněním projektu žádný problém, tak toto tvrzení kulhá na obě nohy. To se projevilo zejména v těch okamžicích, kdy se do diskuse mohli zapojit starostové a zastupitelé z měst a obcí, které byly na setkání přítomné. Argument zástupců Úřadu vlády a ministerstev, že přece máme koncepci nemůže obstát v konkrétních řešeních problematiky „chytrých řešení“ v jednotlivých městech a obcích.

psali jsme: VIDEO: Místostarosta Litoměřic Krejza a pražský radní Králíček. Kdo ujíždí víc na smart cities ?

Jak se ostatně ukázalo dále v diskusi nad otázkou „Jak začít tvořit smart cities – vhodná koncepce?“, mají právě zástupci měst jasné konkrétní zkušenosti z provozem svých obcí a mohou tak hledat skutečně účelná řešení. Jako vzorová řešení postupného zavádění smart postupů byla prezentována města Kolín a jihočeský Písek. Důležitou součástí při hledání řešení, jak usnadnit a zpříjemnit život občanům měst a obcí, je otázka digitalizace městských služeb, spojená s mobilními aplikacemi. Zde již existují dobrá řešení například z Plzně nebo Prahy v oblasti hromadné dopravy či veřejného osvětlení.

psali jsme: Siemens a 100 Resilient Cities oznamují partnerství: Odolná města součástí konceptu tzv. chytrých měst

Například testy polygonu v Plzni prokázaly, že takto fungující systém ušetří peníze za veřejné osvětlení, parkování nebo ostrahu objektů, stejně jako například poruchy spánku nebo šetrné chování k životnímu prostředí. Jak uvedl účastník posledního panelu, člen rady městské části Praha 12 a poslanec Parlamentu České republiky za Hnutí ANO Robert Králíček, všechno není jenom otázky dotací a účelových investic, protože smart citites je poměrně nové a obsáhlé téma, které ale potřebuje jasné stanovení priorit. Proto se chce v tomto volebním období věnovat legislativním nastavením pro realizace konkrétních projektů. Jeho přáním je: „Tak jako každý Pražan určitě bych byl rád, kdyby bylo vyřešeno parkování v Praze.“

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.