Chytré kamery na fotbalové chuligány - už se neschovají v davu

Chytré kamery na fotbalové chuligány - už se neschovají v davu
Autor fotografie: Axis Communications|Popisek: Chytré kamery na fotbalové chuligány
30 / 11 / 2014, 10:30

28.11.2014 / Slovenští inženýři vyvinuli systém, který dokáže jednoznačně identifikovat tvář každého jednotlivce na tribunách sportovního stadionu. Speciální moduly s IP kamerami už pomáhají umravnit výtržníky na několika slovenských fotbalových stadionech.
Zdroj: Axis Communications, Canex

Na počátku roku 2010 stála slovenská společnost Canex, která se zabývá instalací kamerových systémů, před zajímavou výzvou. Nová vyhláška ministerstva vnitra Slovenské republiky uložila pořadatelům velkých sportovních utkání povinnost zajistit kamerový systém, který bude plnit dva úkoly: monitorovat všechny potenciálně nebezpečné události a identifikovat jednotlivé pachatele přestupků, kterým pak může být zamezen vstup na podobné akce v budoucnu.

Ale aby bylo možné bezpečně identifikovat každého návštěvníka na tribuně, by bylo totiž třeba doslova stovek kamer s velmi vysokým rozlišením i pro středně velké stadiony, což na slovenské poměry znamená vysokou investici. Překážkou byla i snímková frekvence běžných kamer. Tribuna je přece jen živý, velmi rychle se měnící organismus, na jehož zdokumentování je nutná rychlost minimálně 10 snímků za sekundu.

Kamerová hnízda

Už při první analýze bylo jasné, že systém nelze postavit na řešeních, které byly dosud na Slovensku k dispozici. 

Hnízdo na stadionech

Hnízdo na stadionech

Foto: Kamerová hnízda systému eWatch jsou strategicky rozmístěná. Pro identifikaci každé tváře na stadionu není třeba stovek kamer.

Při zpracování zakázky pro několik fotbalových stadionů, včetně bratislavského Slovanu, se tedy slovenští inženýři se rozhodli použít moderní IP kamery švédské značky Axis s pokročilými funkcemi a vysokým rozlišením.

Dalším krokem bylo umístění kamer na stadionu. Ty totiž v žádném případě nesmějí ohrožovat hráče a překážet divákům ve výhledu, ale zároveň musí být nastaveny tak, aby umožňovaly snímat jejich tváře. Jako nejvhodnější se zdála být zóna přímo na ploše kolem hřiště, kam se diváci přirozeně dívají. Právě sem umístil Canex svá „kamerová hnízda“ - speciálně navržené stojany s několika kopulovými IP kamerami – v každém je jedna otočná (tzv. PTZ) s rozlišením HD či Full HD a další dvě až tři s rozlišením minimálně 5 megapixelů. Každý modul obsahuje také záložní napájení kamer, přepěťovou ochranu a optické připojení do infrastruktury stadionu. Hnízda jsou v souladu s pravidly FIFA a navíc je možné je „zamaskovat" i jako reklamní poutače, takže je běžný návštěvník vůbec nevnímá.

Pro úspěch celého systému byl také velmi důležitý kvalifikovaný návrh datové sítě. Jedno hnízdo totiž při maximální kvalitě snímání produkuje datový tok i přes 300 Mb /s, což představuje na stadionu s kapacitou cca 12 tisíc diváků při použití 8 modulů datový proud přes 3 Gb dat za sekundu. Při vhodném strategickém rozmístění hnízd tak operátor může už při použití několika modulů získat opravdu dobrý přehled o dění na všech tribunách a nepotřebuje k tomu stovku dalších kamer.

Na výtržníka ukážou prstem

A jak vypadá pohled do místnosti operátora? Celé ovládání systému je postaveno na dotykových displejích a je vysoce intuitivní. Pevné kamery v modulu vytvářejí panoramatický obraz jednoho sektoru tribun a operátor si v něm jen prstem označí velikost scény, kterou chce zobrazit. V celém systému neexistují přednastavené pozice, a proto se nepoužívají přepínače ani joystick. Otočná kamera se sama zaměří daným směrem a zobrazí požadovanou scénu tak, aby se shodovala s označeným výřezem. Stejným způsobem může obsluha zaměřit konkrétního aktéra incidentu tak, aby byla zobrazena v nejvyšším rozlišení v maximálním detailu. Rozlišení je například v případě stadionu Slovan Bratislava díky Full HD kameře (Axis P5534-E) reálně přes 1150 pixelů na metr, což stačí i k rozpoznání tváře. Modularita tohoto řešení dovoluje zachytit současně tolik incidentů, kolik má stadion instalovaných modulů.

Monitory na stadionu

Foto: Na celý stadion stačí pouze několik dotykových monitorů.

Skenování davu na pozadí

V případě, že operátor právě nevyužívá otočné kamery pro identifikaci konkrétní osoby, probíhá na pozadí systému jiná důležitá funkce: postupné skenování celého sektoru s diváky v maximálním rozlišení. Vytváří se tak prostorová matice snímků, v níž jsou všechny osoby bezpečně identifikovatelné a to i automaticky pomocí softwaru. Operátor má trvalý přehled o dění na tribunách, protože je vidí před sebou seskupeny do sektorů a jeho reakce na incident mohou být okamžité a velmi přesné.

„Na slovenských stadionech není potřeba použít více než pět monitorů současně pro sledování všech sektorů. Po dvou ligových sezónách máme zkušenost, že obsluhu zvládne opravdu každý, i v průběhu zápasu zaškolený operátor, natožpak policista,“ říká jeden z tvůrců systému, inženýr Ivan Boda.

Záznam ze všech kamer je během celého zápasu ukládán na serverech, kde se uchovává sedm dní a pak je automaticky smazán. Intuitivní prohlížení záznamů se zobrazenou časovou osou umožňuje přesně označit celý incident a exportovat jej ve zvoleném formátu na přenosný disk USB klíč nebo jiné médium. Obrázky je samozřejmě možné ihned vytisknout nebo třeba poslat na mobilní telefon policisty.

Narušitel dopaden po pár minutách

Brzy po zprovoznění systému eWatch na stadionu FC Dukla v Banské Bystrici přišla první příležitost otestovat jeho funkčnost v praxi.

Při zápase se Spartakem Trnava jeden z fanoušků zapálil na tribuně dýmovnici. Diváci se rozprchli a „záškodník“ se přesunul o několik míst dále, kde si sundal kapuci a nasadil si čepici. Nově zaškolenému operátorovi však identifikace trvala sotva dvě minuty. Díky záznamu z průběžného skenování tribuny a zvětšeným obrazům samotného vývoje incidentu byly podklady okamžitě na světě. Operátor s pomocí vysílačky navigoval policisty na tribuně, kterým trvalo jen další dvě minuty, než výtržníka našli v davu. Vyvedení pachatele z tribuny do pěti minut od zapálení dýmovnice okamžitě zklidnilo fanoušky, kteří zjistili, že systém na tomto stadionu reálně funguje a používá se.
Slovenským inženýrům se tak povedlo vytvořit intuitivní, přesný a úsporný systém pro sledování dění na tribunách. K dokonalosti podle nich ještě chybí poslední, technologicky již dobře zvládnutelný článek: instalace identifikačního systému, kterým bude možné filtrovat návštěvníky už při vstupu na stadion.

Zachycení výtržníka na stadionu

Výtržník z Trnavy by se tak na další utkání už pravděpodobně nedostal.

Autor: Axis Communications

Psali jsme také:

Síťová kamera DINION zaznamenává obraz v rozlišení 4K ultra HD

Soumrak lidské ochranky? Přicházejí robotičtí strážci s umělou inteligencí

Drony na sportovních stadionech - nové bezpečnostní riziko?

Enkodéry - elixír mládí pro analogové kamerové systémy

VIDEO: Policisté z KPJ a SPJ Praha cvičili na stadionu Sparty zákrok proti chuligánům

Axis představuje inovativní dohledové řešení se zorným polem 360° a přiblížením detailů

Ostrava – Sparta: selhala bezpečnostní opatření nebo fotbalová asociace?

Full HD kamera Axis P5415-E

 

 

Tagy článku