Popisek: Ilustrační foto
K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, radikály z organizace Islámský stát ale za pravděpodobné pachatele označily i turecké úřady. Útok na istanbulské letiště se stal jedním z nejkrvavějších útoků na tureckém území za poslední dobu.
Turecká televize NTV přinesla fotografii muže ze záznamu letištních kamer, který by mohl být jedním ze tří útočníků na istanbulském letišti. Všichni tři při útoku zemřeli.
Při razii v několika istanbulských čtvrtích zatkla turecká policie devět radikálů, kteří jsou podezřelí z kontaktů se členy Islámského státu (IS) v Sýrii. Právě této organizaci turecká vláda připisuje zodpovědnost za úterní atentát na letišti. Zadržené osoby budou obviněny z financování IS, rekrutování nových členů a logistické podpory této organizaci.
30.6. / Washington - Způsob provedení teroristického útoku na istanbulském Atatürkově letišti nese známky "zvrhlosti" organizace Islámský stát (IS). Uvedl to ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. Úterní útok tří sebevražedných atentátníků si vyžádal 41 obětí a přes 230 zraněných.
"Ve většině případů, ne-li ve všech" se IS k atentátům na tureckém území nepřihlásil, uvedl šéf CIA. Podle něj tím chtějí islamisté vyslat jasný signál směrem k Ankaře, zároveň ale nechtějí ztratit podporu, kterou jim poskytují určité sunnitské kruhy v Turecku.
Podle Brennana je rovněž pravděpodobné, že IS v současnosti připravuje útok proti Spojeným státům nebo americkým cílům v zahraničí.
Podle serveru cz.sputniknews.com nalezli vyšetřovatelé na místě teroristického útoku na letišti v Istanbulu dva nevybuchlé granáty, jeden z nich byl v tašce atentátníka. Protiteroristický útvar údajně zasahoval ve dvou istanbulských domech, kde objevil velké množství zašifrovaných dokumentů a digitálních materiálů, které jsou spojené s "jistou organizací".
Podle turkologa Petra Kučery se velké množství útoků odehrálo v důsledku destabilizace regionu a vyhrocení napětí. Odpovědnost vidí i na straně vlády prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, která tolerovala islámské teroristy. „Pro Erdogana představovali zpočátku větší zlo Bašár Asad a kurdští separatisté než IS a chtěl využít jakýchkoliv prostředků ke svržení Asada - a to se mu nyní vrátilo jako bumerang,“ popisuje v rozhovoru pro server Lidovky.cz.
Generál Jiří Šedivý, který vede katedru bezpečnostních studií vysoké školy CEVRO Institut v rozhovoru pro EuroZprávy.cz:
Atentátníci se podle dostupných informací odpálili v odletové hale, ještě předtím stříleli a rozhodili kolem sebe několik granátů. Dá se z vašeho pohledu takovým útokům předcházet?
To je hodně složité vzhledem k tomu, že se do té haly dostali použitím automatických zbraní. Začali střílet a likvidovat ochranku, to je vlastně další stupeň a další úroveň napadání objektů. Dřív se vždycky snažili dostat se do toho prostoru letiště tak, že propašovali nějakou trhavinu nebo zbraně. V tomto případě to byl aktivní útok. Na to může být zareagováno tak, že se posílí ochrana objektu až na vojenskou úroveň. Myslím si, že se tady nedá zásadně nic té ochrance letiště vytýkat. Spíš možná zpravodajským službám, které by měly natolik efektivně pracovat, že takový útok odhalí. Ale i to je velmi obtížné.
Zeptám se obecněji, myslíte si, že odletové haly, nejen v Turecku, ale třeba i v Evropě, jsou chráněny dostatečně? Nebo by se dalo dělat víc?
Proti těm standardním útokům chráněné jsou, znova ale připomínám, že ten útok byl natolik agresivní, natolik cílený, že do současné doby se takovýmto způsobem letiště nikdy nenapadala. Za současné situace bych nedával vinu ochraně letiště. Ale do budoucna je třeba, aby byly takovéto objekty, ale i objekty podobného významu patřící do kritické infrastruktury, chráněny nejen policejně, ale i vojenskými systémy. Aby byli policisté nebo i vojáci ozbrojeni automatickými zbraněmi a zbraněmi větší účinnosti, než je jen pistole.
Zdroj: ČTK, Lidovky.cz, eurozpravy.cz