CIA zvažovala nasadit sérum pravdy při výsleších

CIA zvažovala nasadit sérum pravdy při výsleších
Autor fotografie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:CIA_floor_seal.png|Popisek: CIA
14 / 11 / 2018, 15:30

Lékaři americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) krátce po teroristických útocích na Spojené státy v září 2001 zvažovali, že použijí drogy jako takzvané sérum pravdy. Mělo to být v rámci kontroverzního programu vyslýchání podezřelých z terorismu za pomoci drsných metod, které připomínají mučení. Sérum pravdy mělo podezřelé přimět, aby sdělili informace o chystaných teroristických útocích, uvedla agentura AP.

Po měsících výzkumu CIA zvažovala, že "možná stojí za pokus" vyzkoušet lék zvaný Versed, což je sedativum často předepisované pro zmírnění úzkosti. Nakonec se ale CIA rozhodla nepožádat vládní právníky o souhlas s nasazením léku.

Existenci výzkumného programu, nazvaného Projekt medikace, odhalila odtajněná zpráva, kterou CIA na soudní příkaz poskytla nevládní organizaci Americká unie občanských práv (ACLU). Devadesátistránková zpráva podle AP vrhá světlo na dilema lékařů ve službách výslechového programu CIA, kteří se snažili usmířit etiku své profese s možností zachránit lidské životy odvrácením budoucích teroristických útoků.

"Tento dokument vypráví podstatnou část příběhu o tom, jak CIA dospěla k nezákonnému mučení vězňů, a pomáhá zabránit tomu, aby se to opakovalo," uvedl právník ACLU Dror Ladin.

Mezi léty 2002 až 2007 byli lékaři, psychologové a zdravotní sestry ve službách CIA přímo zapojeni do výslechového programu. Vyhodnocovali, pozorovali a ošetřovali 97 vězňů v desítce tajných zařízení CIA v zahraničí a doprovázeli vězně při více než stovce letů, uvádí zpráva.

Když se CIA nakonec rozhodla, že nepožádá ministerstvo spravedlnosti o souhlas s vedením výslechů za pomoci drog, ušetřila své doktory "značných etických starostí", stojí ve zprávě. Protiteroristický tým CIA se tak rozhodl proto, že nechtěl přijít na ministerstvo s dalším problémem po bitvě o schválení programu brutálních výslechových metod, spočívající ve znemožňování spánku či simulovaném topení, takzvaném waterboardingu.

Hypotézu, že by s výslechy mohlo pomoci "sérum pravdy", vyvolala odolnost Palestince jménem Abú Zubajdá, který byl jedním z vysoce postavených činitelů teroristické organizace Al-Káida a byl považován za mozek útoku proti newyorským mrakodrapům Světového obchodního centra. Abú Zubajdá setrvával v odporu navzdory opakované simulaci topení či nedostatku spánku.

Kontroverzní program vyšetřování podezřelých z terorismu po útocích na USA z 11. září 2001 ukončil definitivně americký prezident Barack Obama po nástupu do úřadu v lednu 2009.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku