Autor fotografie: Europol|Popisek: Přehled teroristických útoků a počet zatčených v EU v roce 2015
Přijde nová vlna fanatiků - děti „cizích teroristických bojovníků, které žili se svými rodiči na územích ovládaných Islámským státem“
Na 150 lidí loni zemřelo v EU při teroristických útocích. Dalších 360 lidí podle zprávy policejního úřadu Europol utrpělo zranění. Jde o podstatný nárůst oproti roku 2014, kdy teroristé zabili čtyři lidi a šest zranili. Potvrzují se také obavy expertů, že teroristé postupně přecházejí na takzvané měkké cíle – tedy takové, které nemají vlastní silnou obranu: obchodní centra, dopravní uzly a další veřejná místa s velkou koncentrací lidí.
14. listopadu 2014 jsme zveřejnili článek "Staronová hrozba terorismu pro Evropu. Terčem útoku jsou a budou měkké cíle"
Ve zprávě Europolu, využívající statistická data, která byla zveřejněna 20. července, se uvádí, že šest členských států EU loni čelilo 211 nezdařeným, zmařeným nebo dokonaným teroristickým akcím džihádistických a jiných extremistických skupin. Orgány činné v trestním řízení zadržely v Unii v roce 2015 kvůli trestným činům spojeným s terorismem 1077 osob.
Zmíněný materiál Europolu zmiňuje i jiné extremistické než jen džihádistické skupiny aktivní v Evropské unii. Jde například o separatisty ve Španělsku a v Severním Irsku nebo o některé extremistické pravicové formace.
Bezpečnostní analýza útoku v Paříži: Současná protiteroristická opatření nefungují
Agentura EU působící v oblasti prosazování práva rovněž upozorňuje na možnou novou vlnu fanatiků, kterou představují děti „cizích teroristických bojovníků, které žili se svými rodiči na územích ovládaných Islámským státem“. „IS už často ukázal, že tyto nezletilce cvičí k tomu, aby se z nich stala příští generace zahraničních teroristických bojovníků, která by se mohla stát budoucí bezpečnostní hrozbou,“ konstatuje se ve zprávě. Zdroj: ceskatelevize.cz
Bezpečnostní strategie ČR - cíle a vize pokulhávají za realitou