Cíl teroristů v EU: veřejná místa s velkou koncentrací lidí. Počet obětí vzrostl o 3750 procent

Cíl teroristů v EU: veřejná místa s velkou koncentrací lidí. Počet obětí vzrostl o 3750 procent
Autor: Europol|Popisek: Přehled teroristických útoků a počet zatčených v EU v roce 2015
21 / 07 / 2016, 06:45

Přijde nová vlna fanatiků - děti „cizích teroristických bojovníků, které žili se svými rodiči na územích ovládaných Islámským státem“

Na 150 lidí loni zemřelo v EU při teroristických útocích. Dalších 360 lidí podle zprávy policejního úřadu Europol utrpělo zranění. Jde o podstatný nárůst oproti roku 2014, kdy teroristé zabili čtyři lidi a šest zranili. Potvrzují se také obavy expertů, že teroristé postupně přecházejí na takzvané měkké cíle – tedy takové, které nemají vlastní silnou obranu: obchodní centra, dopravní uzly a další veřejná místa s velkou koncentrací lidí.

14. listopadu 2014 jsme zveřejnili článek "Staronová hrozba terorismu pro Evropu. Terčem útoku jsou a budou měkké cíle"

Ve zprávě Europolu, využívající statistická data, která byla zveřejněna 20. července, se uvádí, že šest členských států EU loni čelilo 211 nezdařeným, zmařeným nebo dokonaným teroristickým akcím džihádistických a jiných extremistických skupin. Orgány činné v trestním řízení zadržely v Unii v roce 2015 kvůli trestným činům spojeným s terorismem 1077 osob.

Zmíněný materiál Europolu zmiňuje i jiné extremistické než jen džihádistické skupiny aktivní v Evropské unii. Jde například o separatisty ve Španělsku a v Severním Irsku nebo o některé extremistické pravicové formace.

Bezpečnostní analýza útoku v Paříži: Současná protiteroristická opatření nefungují

Agentura EU působící v oblasti prosazování práva rovněž upozorňuje na možnou novou vlnu fanatiků, kterou představují děti „cizích teroristických bojovníků, které žili se svými rodiči na územích ovládaných Islámským státem“. „IS už často ukázal, že tyto nezletilce cvičí k tomu, aby se z nich stala příští generace zahraničních teroristických bojovníků, která by se mohla stát budoucí bezpečnostní hrozbou,“ konstatuje se ve zprávě. Zdroj: ceskatelevize.cz

Bezpečnostní strategie ČR - cíle a vize pokulhávají za realitou

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace