Čína bude trestně postihovat urážky svých hrdinů a mučedníků

Čína bude trestně postihovat urážky svých hrdinů a mučedníků
Autor: flickr.com|Popisek: čínská vlajka
15 / 03 / 2017, 12:00

Čína chce stíhat znevažování svých hrdinů a mučedníků.

Čínští zákonodárci připravili návrh, podle nějž by bylo trestné urážet či hanobit národní čínské hrdiny nebo mučedníky. Konkrétní postih by určoval dodatek k občanskému zákoníku, který právě projednává 3 000 delegátů na výročním zasedání parlamentu.

,,Urážka jména, vyobrazení, pověst a čest hrdinů poškozuje veřejný zájem, proto by z něj měla vyplývat i občanskoprávní zodpovědnost", stojí v návrhu připravovaného zákona. Zatím však není jasné, jaký konkrétní postih by ze znevažování jména čínských hrdinů plynul. O tom rozhodne výroční zasedání parlamentu až ve středu, kdy schůze oficiálně končí.

Podle předkladatelů dodatku je jeho smyslem zamezit falšování dějin či jejich manipulaci. Historiky, kteří snižují roli komunistické strany a jejích hrdinů, předkladatelé zákona nazývají „historickými nihilisty“.

Sám čínský prezident Si Ťin-pching prohlásil, že země by měla mít kontrolu nad svým výkladem dějin. Jako odstrašující příklad uvádí zánik Sovětského svazu, kde byli revoluční vůdci veřejně kritizováni.

Nový občanský zákoník včetně plánovaného dodatku by měl začít v roce 2020

 

Zdroj: express.co.uk

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace