Čína: CIA organizuje kyberútoky na jiné země. Pokusila se svrhnout desítky vlád

Čína: CIA organizuje kyberútoky na jiné země. Pokusila se svrhnout desítky vlád
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Hacker
15 / 05 / 2023, 12:00

Čínské orgány zveřejnily vyšetřovací zprávu odhalující „říši hackerů“ Ústřední zpravodajské služby Spojených států (CIA). Ta se měla za dobu své existence dopustit pokusu o svržení několika legitimních vlád.

„CIA po dlouhou dobu tajně organizuje "mírovou evoluci" a "barevné revoluce" po celém světě a nepřetržitě provádí špionážní aktivity,“ uvádí společná zpráva čínského Národního střediska pro nouzovou reakci na počítačové viry a pekingské internetové bezpečnostní společnosti 360.

Zpráva odhalila důležité podrobnosti o zbraních, které CIA používala pro kybernetické útoky, ale též detaily o konkrétních případech kybernetické bezpečnosti, které se odehrávají v Číně a dalších zemích.

CIA se podílela na svržení nebo pokusu o svržení více než 50 legálních vlád jiných zemí, i když oficiálně přiznala účast pouze v sedmi, což způsobilo zmatek v příslušných zemích, uvádí zpráva.

Hegemonie v kyberprostoru

V roce 2020 společnost 360 objevila neznámou organizaci v kyberprostoru, která provedla mnoho kybernetických útoků na Čínu a další země pomocí kybernetických nástrojů souvisejících s „Vault 7“ – sérií dokumentů, které WikiLeaks začaly zveřejňovat v roce 2017, aby odtajnily informace CIA, její činnosti a schopnosti v oblasti elektronického sledování a kybernetické války.

více zde //cs.wikipedia.org/wiki/Vault_7  

„Tyto kybernetické útoky lze vysledovat až do roku 2011 a trvají dodnes. Cíle takových špionážních akcí se rozšiřují do oblastí, jako je klíčová informační infrastruktura zemí, letecký sektor, vědecké výzkumné ústavy, ropný průmysl a technologické společnosti, stejně jako vládní agentury,“ uvádí zpráva.

CIA má komplikované vnitřní fungování. Na konci roku 2016 bylo v hackerské divizi CIA – Center for Cyber ​​Intelligence již přes 5 000 hackerů, kteří podle WikiLeaks produkovali více než tisíc hackerských systémů, trojských koní, virů a dalšího „ozbrojeného“ malwaru. 

 Chytré televize jako past

Agentura například prozradila tajemství uživatelů prostřednictvím chytrých televizorů s jejich útočnou sadou Weeping Angel, kterou vyvinula společnost Embedded Devices Branch. Sada nástrojů může u televizoru „předstírat“, že jsou vypnutý, ale ve skutečnosti stále slyší. 

Zpráva také poznamenala, že čínský technický tým získal vzorek nástroje pro zachycování informací, který výhradně používá americká Národní bezpečnostní agentura (NSA), což naznačuje, že CIA a NSA mohou společně zaútočit na stejný cíl a sdílet útočné zbraně s každým z nich, nebo si vzájemně poskytovat technologickou či personální pomoc.

zdroj: cgtn.com, wikileaks

 

Tagy článku