Čína dál provokuje své sousedy

Čína dál provokuje své sousedy
Autor: Kevin McGill|Popisek: Čínský bombardér H-6M
08 / 08 / 2016, 08:30

Čína oznámila, že provedla vzdušnou bojovou hlídku nad spornými ostrovy v Jihočínském moři. V jiném incidentu zhruba 230 čínských rybářských plavidel doprovázených loděmi pobřežní hlídky bylo spatřeno v blízkosti ostrůvků ve Východočínském moři, což vyvolalo ostrou odezvu od Japonska.

Několik čínských letadel, včetně bombardérů s dlouhým doletem H-6K a stíhaček Su-30 provedlo hlídku nad dvěma spornými ostrovy v Jihočínském moři. Podle tiskové agentury Xinhua to uvedl mluvčí čínského letectva, plukovník Shen Jinke. Vojenské letouny byly doprovázeny letadlem vzdušného systému včasné výstrahy AWACS a létajícími tankery, jako součást bojového výcviku s cílem zlepšit reakci čínských leteckých sil na ohrožení bezpečnost.

Bojová hlídka zahrnovala manévry proti vzdušné obraně, vzdušný boj a hlídkování nad ostrovy v komplikovaném elektromagnetickém prostředí," píše se ve zprávě agentury Xinhua bez dalších podrobností o tom, kdy se mise se uskutečnila.

Psali jsme: Tokio protestuje proti čínské válečné lodi u souostroví Senkaku

V pátek zhruba 230 čínských rybářských plavidel a lodí pobřežní hlídky lodě proplulo okolo Japonskem kontrolovaných ostrovů Senkaku ve Výchočínském moři. Ostrovy jsou v Číně nazývány Diaoyu.

Japonské ministerstvo zahraničí oznámilo, že čínská akce byla jednostrannou eskalací napětí a požadovalo, aby čínská pobřežní stráže okamžitě opustila oblast.

Psali jsme: Japonsko se obává rozpínavé Číny, na Okinawu posílá další F-15

"Jedná se o jednostranný úkon, který zesiluje napětí ... a to je pro nás nepřijatelné," řekl Kendži Kanasugi z japonského ministerstva zahraničí.

Vzdálené ostrůvky ve Východočínském moři jsou spravovány Japonskem, ale jsou nárokovány i Tchaj-wanem.

Napětí mezi Čínou a sousedními zeměmi je v regionu na velmi vysoké úrovni. Čína, Brunej, Malajsie, Filipíny, Tchaj-wan a Vietnam mají územní nároky v Jihočínském moři, do toho USA trvají na možnosti svobodné plavby v blízkosti Čínou nárokovaných ostrovů.

Zdroj: RT

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace