Čína dotáhla USA v superpočítačích

Čína dotáhla USA v superpočítačích
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
12 / 03 / 2017, 06:30

Ještě na konci roku 2015 bylo vcelku jasné pořadí, kdy USA byly s náskokem asi téměř 18% světovou jedničkou před Čínou. Na konci roku 2016 byl již tento rozestup historií.

Superpočítač je v informatice označení pro velmi výkonný počítač, v poslední době též pro počítačový cluster, který je používaný pro náročné úlohy jako fyzikální modelování, výzkum genomu, ale třeba i na speciální úlohy jako Deep Blue, postavený na porazení šachového velmistra Garryho Kasparova. 

Psali jsme: USA má stále nejvíce superpočítačů na světě

Top500.org zveřejnila v listopadu 2016 aktualizovaný žebříček pořadí států využívajících superpočítače. Čína podle nejnovějších údajů dotáhla USA v počtu systémů, co se týče celkového výkonu, USA zatím ještě vede o několik desetin procenta. Česká republika se v žebříčku států propadla z 22. pozice v roce 2015 na 29. pozici v roce 2016, kdy jediný český superpočítač je ostravský Salomon, jehož výkon v benchmarku Linpack je 1,458 PFLOPS.

Superpočítače 2016

Nejvýkonnějším superpočítačem světa je čínský Sunway TaihuLight s výkonem 125,436 PFLOPS zprovozněný v roce 2016. Americký Titan od firmy Cray má výkon pouhých 27,113 PFLOPS.

Co se týče výrobců, na prvním místě je HP, na druhé místo se probojovalo Lenovo, Cray se opět dostal do Top3, odkud vystrnadil čínskou firmu Sugon.

Zdroj: Top500.org

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.