Čína hledá vnějšího nepřítele – za světovou pandemií COVID-19 je prý americká armáda

Čína hledá vnějšího nepřítele – za světovou pandemií COVID-19 je prý americká armáda
14 / 03 / 2020, 11:00

Čína obvinila Spojené státy z odpovědnosti za koronavirovou pandemii. Ve čtvrtek mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Lijian Zhao prohlásil, že USA vedou proti Číně biologickou válku, a ptal se: "Kdy se v USA objevil pacient nula? Kolik lidí je nakažených? V jakých nemocnicích? Do Wuhanu možná vnesla epidemii americká armáda." Na první pohled jde o snahu svalit odpovědnost za vlastní pochybení a odvést pozornost z rostoucí kritiky vůči komunistickému režimu jiným směrem.

Čína odmítla v průběhu ledna několik amerických nabídek pomoci (Američané chtěli např. vyslat tým expertů z Centra pro kontrolu nemocí), což ovšem ředitelce informačního odboru čínského ministerstva zahraničí nebránilo Spojené státy obvinit, že žádnou pomoc nenabízejí. Čína si v těžké situaci nevyhnutelně a předvídatelně buduje vnějšího nepřítele, který má za problémy nést odpovědnost před veřejností. Dlouhodobě se přitom spekuluje o tom, že nákaza pochází, a možná byla dokonce úmyslně vypuštěna, z wuhanského virologického institutu, který koronaviry studuje dlouhodobě, a jehož sídlo není daleko o tržiště, které bylo identifikováno jako prvotní zdroj nákazy.

Pro čínské komunisty jde o vážnou situaci, protože existenční ohrožení obyvatelstva otupilo strach z totalitní metod a sílí kritika a volání po významných politických změnách. Současně s tím se vyostřuje i rétorika režimu loajálních hlasů, mj. na sociálních sítích, a obviňování Spojených států je jednou ze současných hlavních linek.

Ve Wuhanu byla zahájena kampaň, jejíž ohlasy pronikly až do českých médií, jejímž vrcholem byl čtvrteční příjezd čínského prezidenta do nejpostiženějšího města. Popisuje ji nejen Nikkei Asian Review. Poselstvím mělo být, že Čína situaci překonala a pobyt v oblasti již není nebezpečný. Potud jde o dobré zprávy, zejména pro ostatní svět. Přímo ve Wuhanu ovšem kromě úlevy symbolizované fotografiemi odpočívajícího vysíleného zdravotnického personálu v prázdných provizorních nemocnicích panovala nálada velice napjatá. Šéf místních komunistů vyzval obyvatele k projevu vděčnosti a díků straně za její snahy a úsilí nemoc porazit.

Odpovědí bylo u velkého množství obyvatel naopak rozčilení a nesouhlas, jejichž explozi na sociálních sítích ani výkonná čínská cenzura nestihla udusit včas. Zaznělo, že boj proti viru zdaleka neskončil, lidé nadále umírají, ceny potravin rostou. Spisovatelka Wang Fang, jeden z nejhlasitějších hlasů neformální opozice, napsala: "Vláda by měla skončit s arogancí a pokorně vyjádřit vděk milionům lidí ve Wuhanu." Její vyjádření na sociálních médiích cenzoři sice často mažou, ale mnoho lidí je pozorně sleduje a stíhá číst, než cenzura zasáhne, zejména v pozdních nočních hodinách.

Obviňování Spojených států je tragikomické i ve světle trestu pro doktora Li Wenlianga, který byl prvním, kdo koncem minulého roku o záhadné nemoci otevřeně informoval (sám později onemocnění podlehl). Pokud by nákaza byla zahraničním promyšleným útokem, neměl by být spíš ten, kdo ji odhalí, vyznamenán a chválen?

Kolem pandemie koronaviru se kromě úsilí odborníků, zdravotnického personálu a kompetentních institucí roztáčí již delší dobu mediální hysterie, na níž se přiživují politici díky úsilí svých mediálních poradců. Těžko může soudný člověk věřit, že Si Ťin-pching skutečně osobně řídí záchranné práce. Po obvinění, že USA šíří paniku, které z Číny zaznělo počátkem března, jde tedy nyní rovnou o obvinění, že nákaza je americkým biologickým útokem. Na druhou stranu míří kritika, že Čína neinformuje o průběhu epidemie transparentně. Přesto prezident Trump hovořil o tom, že Číňané situaci "zvládli profesionálně" a "jsou výjimečně schopní."

Ze 150 tisíc celosvětově potvrzených případů se na 70 tisíc nakažených již s nemocí vypořádalo. V České republice je potvrzených případů 150, první byl zaznamenán 1. března. Počet odhalených případů souvisí samozřejmě i s počtem denně provedených testů, a mezinárodní srovnání tak může být hrubě zavádějící. Přitom mezi země, které neuvádějí počet testovaných pacientů, patří právě Čína.

Tagy článku

-->