Čína může nechat zhroutit dolar

Čína může nechat zhroutit dolar
Autor fotografie: „Toi 250kg gold bar“ od PHGCOM – Own work by uploader, Toi Mine. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: Způsobí čínské zlato pád dolaru?
19 / 05 / 2015, 11:45

Říše středu má už takové zlaté rezervy, že může „položit“ nestabilní dolar.

Čínský ekonomický pozorovatel Jin Zhou tvrdí, že pád dolaru může Čína vyvolat pomocí 30 000 tun zlatých rezerv.

V komentáři Jin uvedl, že bývalý šéf amerických federálních reserv Alan Greenspan jednou řekl, že čínská měna se může stát v současném finančním systému velice silnou, pokud Peking převede svoje 4 biliony reserv v zahraniční měně do zlata.

S rostoucí nestabilitou dolaru a tím, jak se Čína stala největším věřitelem USA, by Peking mohl potencionálně vyvolat pád dolaru.

Americký dolar stále tvoří 60% celosvětových devizových rezerv, a mnoho států se snaží této závislosti zbavit. Pokud Čína bude chtít převzít místo USA v globálních obchodních a finančních trzích, bude to muset učinit pomocí značného množství zlata, řekl Jin.

Podle Bloombergu z roku 2009, má Čína oficiálně druhé největší zlaté zásoby na světě po USA, tedy nějakých 3 510 tun oproti americkým 8 133 tunám. Neoficiálně ale díky těžbě a nákupům už Čína může mít právě zmíněných 30 000 tun.

Platební systém postavený na dolaru je v ohrožení.

Zdroj: Want ChinaTimes

Tagy článku