Hollande označil útok za akt války. Čína nabídla Francii pomoc v boji proti terorismu

Hollande označil útok za akt války. Čína nabídla Francii pomoc v boji proti terorismu
Popisek: Lidé na celém světe vyjadřují podporu Francii. Počet obětí se již vyšplhal na 128
14 / 11 / 2015, 10:45

Francois Hollande po jednání krizového štábu uvedl, že atentáty spáchal Islámský stát a označil je za "akt války." Čínský prezident Xi Jinping nabídl Francii pomoc v boji proti terorismu.

Francii dnes sleduje celý svět - státníci a lidé na sociálních sítích vyjadřují svou solidaritu s obětmi a pozůstalými. Podle nejnovějších zpráv se počet obětí včerejších teroristických útoků v Paříži vyšplhal již na 128, další desítky lidí jsou těžce zraněny. Není ani pochyb, kdo nese za lidské životy odpovědnost. Již včera v noci oslavoval Islámský stát na internetu svůj triumf. Po jednání krizového štábu prezident Francois Hollande označil atentáty za "akt války" a odpovědnost podle něj nese právě IS. Znamená to, že Francie evidentně hodlá podniknout odvetná vojenská opatření proti IS.

Peace for Paris

Prezident Obama nazval atentáty v hlavním městě Francie  "útokem na celé lidstvo". Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že byla "hluboce otřesena zprávami a snímky z Paříže."

Upřímnou soustrast s pozůstalými vyjádřil také kanadský premiér Justin Trudeau: "Naše srdce a myšlenky a modlitby jsou s našimi francouzskými bratranci v těchto temných a strašných časech."

K tragédii se vyjádřil také Vatikán. Papež použil stejná slova jako americký prezident, útok je podle něj také útokem na všechny lidi. "Odsuzujeme to nejostřejší cestou spolu s papežem a všemi, kdo milují mír," uvedl mluvčí Vatikánu otec Federico Lombardi.

Čínský prezident Xi Jinpong hovořil se svým francouzským protějškem Francoisem Hollandem po telefonu a uvedl, že "Čína je ochotná spolupracovat s Francií v boji proto terorismu." 

Vrcholní evropští političtí představitelé kromě vyjadřování své solidarity a ochoty pomoci francouzskému národu, řeší bezpečnostní situaci ve vlastních zemích. Belgie obnovila přísné kontroly na hranici s Francií. Britský předseda vlády David Cameron svolal na dnešní ráno mimořádné jednání vládního bezpečnostního výboru. Také premiér Bohuslav Sobotka řeší s ministrem vnitra Milanem Chovancem otázku bezpečnosti v České republice. Česká policie zvýšila kvůli teroristickým útokům ve Francii bezpečnostní opatření, odpoledne se schází předsednictvo Bezpečnostní rady státu.

Místa útoků:

La Belle Equipe, 92 rue de Charonne, 11. obvod - nejméně 19 mrtvých během střelby

Le Carillon bar a Le Petit Cambodge restaurant na rue Alibert, 10. obvod - nejméně 12 mrtvých běhěm útoku střelnou zbraní

La Casa Nostra restaurant, 92 rue de la Fontaine au Roi, 11. obvod - nejméně 5 zavražděných střelbou

Stade de France, St Denis, na severu Paříže - byly zde slyšeny exploze a na místě byli zastřeleni tři teroristé

Koncertní sál Bataclan, 50 boulevard Voltaire, 11. obvod - střelba několika ozbrojenci, nejméně 80 mrtvých

Zdroj: BBC

 

Tagy článku