Čína obvinila USA, že jejich torpédoborec porušil její suverenitu v Jihočínském moři

Čína  obvinila USA, že jejich torpédoborec porušil její suverenitu v Jihočínském moři
11 / 08 / 2017, 07:45

Peking prohlásil, že americký torpédoborec USS John S. McCain porušil čínskou suverenitu a bezpečnost v Jihočínském moři. Akci torpédoborce označil za provokaci.

Podle Číny americký torpédoborec USS John McCain, který plul kolem Spratlyho ostrovů v Jihočínském moři, které si Peking územně nárokuje, porušil mezinárodní právo a ohrozil bezprostředně čínskou bezpečnost. V prohlášení to uvedlo čínské ministerstvo zahraničí.

,,Akce amerického torpédoborce porušila čínské a mezinárodní zákony a vážně poškodila čínskou suverenitu a bezpečnost," uvedlo ministerstvo ve svém prohlášení. Podle ministerstva zahraničí je Čína velmi znepokojena akcí amerického torpédoborce v oblasti Jihočínského moře, což přinese další spory s americkou stranou.

Čína si stěžuje hlavně na to, že mise amerického torpédoborce, kterou měla být demonstrace svobody plavby v tomto regionu, proběhla bez povolení čínských úřadů. Peking prohlásil, že má ,,nespornou suverenitu nad Spratleyho ostrovy a vodami, které je obklopují. Proto do oblasti posílá okamžitě válečná plavidla, aby loď identifikovala varovala ji.

Ve čtvrtek americký torpédoborec USS John S. McCain plul kolem sporných Spratleyho ostrovů v Jihočínském moři, které je předmětem územních nároků Číny i dalších zemí, jako jsou například Vietnam, Malajsie či Filipíny. Je to již třetí mise amerického plavidla v této oblasti, která proběhla pod prezidentem Donaldem Trumpem. USA nesouhlasí s čínskými nároky na Jihočínské moři a propaguje zde svobodu volné plavby, kterou podle Donalda Trumpa Čína trvale upírá plavidlům cizích zemí.

psali jsme:

Čína vypustila do Jihočínského moře sofistikované ponorkové drony Haiya

 

Zdroj: rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace