Čína poslala do vesmíru první rentgenový dalekohled. Chce zkoumat černé díry

Čína poslala do vesmíru první rentgenový dalekohled. Chce zkoumat černé díry
Autor: flickr.com|Popisek: dalekohled
23 / 06 / 2017, 10:00

Čína udělala velký pokrok na poli rentgenové astronomie.

Čína úspěšně vypustila z pouště Gobi do vesmíru svůj první rentgenový dalekohled. Dvouapůltunový teleskop bude zkoumat černé díry, rotující neutronové hvězdy (pulsary) či záblesky gama záření.

Teleskop pak pomůže Číňanům pozorovat magnetická pole a lépe porozumět zrodu černých děr. Neméně důležitou prací teleskopu pak bude zkoumat, jak mohou být pulsary využity pro navigaci vesmírných lodí.

,,Těšíme se na to, až budeme objevovat nové aktivity černých děr a zkoumat stav neutronových hvězd pod maximální gravitací, podmínkami dané velkou hustotou a fyzikálními zákony pod extrémními magnetickými poli ," řekl vedoucí výzkumného týmu Zhang Shuangnan, který stojí za vývojem rentgenového dalekohledu.

psali jsme: VIDEO: V chilské poušti se staví největší optický dalekohled na světě. Bude zkoumat planety mimo naši sluneční soustavu

Podle Shuangnana přinesou studie rentgenového dalekohledu nový průlom do současné fyziky. Černé díry jsou podle vědců zpravidla nedetekovatelné, ale pokud do nich ,,spadne" hmota, tak se černá díra akceleruje, zahřeje a začne vyzařovat rentgenové paprsky.

Teleskop bude rovněž schopen monitorovat aktivitu nových černých děr snímáním mléčné dráhy, aby posléze mohl zkoumat nebeská tělesa, která vyzařují rentgenové paprsky.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace