Čína poslala do vesmíru první rentgenový dalekohled. Chce zkoumat černé díry

Čína poslala do vesmíru první rentgenový dalekohled. Chce zkoumat černé díry
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: dalekohled
23 / 06 / 2017, 10:00

Čína udělala velký pokrok na poli rentgenové astronomie.

Čína úspěšně vypustila z pouště Gobi do vesmíru svůj první rentgenový dalekohled. Dvouapůltunový teleskop bude zkoumat černé díry, rotující neutronové hvězdy (pulsary) či záblesky gama záření.

Teleskop pak pomůže Číňanům pozorovat magnetická pole a lépe porozumět zrodu černých děr. Neméně důležitou prací teleskopu pak bude zkoumat, jak mohou být pulsary využity pro navigaci vesmírných lodí.

,,Těšíme se na to, až budeme objevovat nové aktivity černých děr a zkoumat stav neutronových hvězd pod maximální gravitací, podmínkami dané velkou hustotou a fyzikálními zákony pod extrémními magnetickými poli ," řekl vedoucí výzkumného týmu Zhang Shuangnan, který stojí za vývojem rentgenového dalekohledu.

psali jsme: VIDEO: V chilské poušti se staví největší optický dalekohled na světě. Bude zkoumat planety mimo naši sluneční soustavu

Podle Shuangnana přinesou studie rentgenového dalekohledu nový průlom do současné fyziky. Černé díry jsou podle vědců zpravidla nedetekovatelné, ale pokud do nich ,,spadne" hmota, tak se černá díra akceleruje, zahřeje a začne vyzařovat rentgenové paprsky.

Teleskop bude rovněž schopen monitorovat aktivitu nových černých děr snímáním mléčné dráhy, aby posléze mohl zkoumat nebeská tělesa, která vyzařují rentgenové paprsky.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

-->