Čína poslala vojáky na svou první zámořskou vojenskou základnu do afrického Džibutska. Indie je znepokojena

Čína poslala vojáky na svou první zámořskou vojenskou základnu do afrického Džibutska. Indie je znepokojena
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-ND 2.0) |Popisek: čínští vojáci
12 / 07 / 2017, 15:30

Čína v úterý poslala první vojenské jednotky na svou první zámořskou základnu v africkém Džibutsku.

Server RT uvedl, že se bude jednat o ,,podpůrnou" základnu. Podle Číny bude základna v Džibutsku používána pro logistické účely, doplňování zásob lodím, které se budou angažovat v mírových či humanitárních misích, udržování míru v oblasti Afriky, potažmo západní Asie. Základna se také bude účastnit různých zámořských misí, jako například vojenských cvičení, nebo se bude podílet na boji proti pirátům.

Podle serveru seattletimes.com nechce Čína ustavením své základny v Africe podporovat svou další expanzi v africké oblasti a vojenský militarismus. Čína na druhé straně zatím nesdělila, kolik vojáků bude na základně v Džibutsku operovat.

Rozhodnutí postavit základnu v Džibutsku přišlo poté, co proběhla ,,přátelská jednání" mezi oběma státy, které se nakonec domluvili na postavení vojenské základny a vyslání první ,,várky" čínských vojáků do Džibutska.

Čínská základna v Džibutsku však znepokojila Indii, jež se obává, že nebude zdaleka jedinou v oblasti Indického oceánu, který tak může být postupně militarizován. To ale podle agentury Reuters Čína důrazně odmítá.

 

Zdroj: seattletimes.com, rt.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.