Čína potvrdila stavbu druhé letadlové lodě

Čína potvrdila stavbu druhé letadlové lodě
Autor fotografie: "Liaoning aircraft carrier Sept 2012" by Simon YANG Licensed under CC BY-SA 2.0 via Commons|Popisek: Liaoning v přístavu Dalian
01 / 01 / 2016, 10:30

Stavbu druhé letadlové lodi potvrdilo 31.12. 2015 čínské ministerstvo obrany.

Narozdíl od té první bude tato loď kompletně navržena podle čínského návrhu a s použitím domácích technologií. Tiskový mluvčí ministerstva obrany Yang Yujun uvedl na měsíčním brífinku v Pekingu, že druhá letadlová loď Číny se staví v přístavu Dalian v severovýchodní Číně. Zatím není jasné, kdy bude tato loď dokončena.

První čínská letadlová loď jménem Liaoning vstoupila do služby v září roku 2012, její základ byla ale položen v SSSR, Čína nekompletní loď odkoupila od Ukrajiny.

"Poté, co byly vzaty v úvahu různé faktory, příslušné orgány zahájily práci na vývoji druhé lodi s valstním domácím designem a konstrukcí," řekl Yang na tiskové konferenci a dodal: " Návrh a konstrukce druhé lodi vychází ze zkušeností vzniklých s experimenty a cvičeními s Liaoningem."

Ohlášení nebylo překvapivé, západní analytici o trupu letadlové lodi ví již delší dobu, snímky nedokončené lodi byly zveřejněny i na jednom čínském webu. 

Loď nebude patrně žádným technickým hitem, ani velikostí nepřekvapí - výtlak asi 50 000 tun a ke startu budou letadla využívat tzv. "skokanský můstek" stejně jako bývalý sovětský Liaoning, tedy technologii, která negativně ovlivňuje množství naloženého paliva a munice strojů vzlétajících tímto způsobem. Původní zprávy mluvily o výtlaku 70 000 tun a dvou lodích.

Palubním letounem bude stíhačka vlastní konstrukce J-15, což je ale v podstatě čínský klon ruského námořního stíhače Su-33. Hlavní výhodou tohoto letounu je jeho extrémně dlouhý dolet a schopnost nést velké množství zbraní.

Zdroj: The New York Times

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.