Čína potvrdila účast na americkém námořním cvičení RimPac 2016

Čína potvrdila účast na americkém námořním cvičení RimPac 2016
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS MISSOURI (BB-63) na RIMPAC 1990
26 / 02 / 2016, 08:00

PEKING (Reuters) - Čína ve čtvrtek potvrdila, že vyšle své válečné lodě, aby se připojily k letošnímu největšímu americkému námořnímu cvičení. A to i přes napětí mezi dvěma největšími světovými ekonomikami kvůli oblastem Jihočínského moře.

RimPac je největší světové mezinárodní námořní cvičení, které se koná každé dva roky na Havaji v letních měsících, tedy v období června a července.

Ships and submarines participating in Rim of the Pacific (RIMPAC) exercise 2012 are in formation.

Kritici Obamovy administrativy, včetně amerického senátora Johna McCaina tvrdí, že Spojené státy by měly Čínu ze cvičení vyloučit a ukázat tak nesouhlas s vojenskými akcemi Číny v Jihočínském moři.

"Účast na těchto vojenských cvičeních bude přínosem ke zlepšení schopnosti námořnictva Číny potýkat se s netradičními bezpečnostními hrozbami," řekl Wu Qian, mluvčí čínského ministerstva obrany na pravidelném brífinku. "Současně bude také prospěšné pro profesní výměnu a pragmatickou kooperaci jednotlivých námořnictev zemí účastnících se cvičení."

Čína tedy vyšle válečné lodě, ale tiskový mluvčí neřekl kolik a jaký druh.

"Netřeba dodávat, že vojenské vztahy mezi Čínou a USA mají některé problémy a překážky," dodal Wu.

Jako příklady uvedl prodej amerických zbraní na Tchaj-wan a průzkum amerických válečných lodí v okolí "čínského" území. Wu také kritizoval americké hlídky v Jihočínském moři.

Naopak americký admirál Harry Harris, velitel amerického Tichomořského velitelství, řekl, že chce vybudovat vazby mezi oběma armádami, ale také silně kritizoval čínské akce v Jihočínském moři.

Minulých cvičení RimPac se účastnilo například i Rusko. Čína se zúčastnila cvičení RimPac v roce 2014 s více než 20 dalšími zeměmi, ale úředníci ministerstva obrany oznámili, že čínská účast byla omezena na oblasti, jako humanitární pomoc, pátrací a záchranné operace.

Zdroj: Reuters

Tagy článku