Čína protestuje proti přistání amerických stíhaček na Taiwanu

Čína protestuje proti přistání amerických stíhaček na Taiwanu
Autor fotografie: US Navy|Popisek: F-18 Hornet, ilustrační snímek
03 / 04 / 2015, 15:15

Ve středu přistály nouzově dvě americké stíhačky na letecké základně na Taiwanu.

Peking považuje Taiwan za svoje území (tzv. politika jedné Číny), a proto ho přistání dvou amerických stíhaček pěkně nadzvedlo. Dvě F-18 uskutečnily nouzové přistání poté, co jeden z dvojice letadel měl mechanickou poruchu.

Podle místních médií se jednalo o první přistání od půlky 80.let minulého století a spekuluje se, že přistání amerických letadel je americkou reakcí na bezprecedentní cvičení armády Číny u východního pobřeží Taiwanu. V pondělí proletělo poprvé v historii několik čínských vojenských letadel nad kanálem Bashi mezi Taiwanem a Filipínami.

Podle vojenského experta a člena vládnoucího Kuomintangu Lin Yu-Fanga, incident ukázal na úzké vazby mezi Taiwanem a Spojenými státy. A to i přesto, že mezi státy není navázán oficiální diplomatický styk. Jsou tu ale silné ekonomické vazby a dodávky amerických zbraní.

Zdroj: DefenseNews

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.