Čína rozmístila rakety v Jihočínském moři

Čína rozmístila rakety v Jihočínském moři
Autor fotografie: Google|Popisek: Již dřívější satelitní snímky ukazují horečnatou stavební aktivitu na ostrovech v Jihočínském moři
17 / 02 / 2016, 12:00

Satelitní snímky pořízené 14. února a zveřejněné Fox News ukazují dvě odpalovací zařízení s osmi raketovými střelami a radarový systém na ostrově Woody v Paracels.

Podle Tchaj-wanu Čína umístila rakety země-vzduch na sporném ostrově v Jihočínském moři. Pokud by to byla pravda, znamenalo by to výrazné zvýšení napětí v oblasti. Čínský ministr zahraničí Wang Yi ovšem tuto informaci popřel, podle něj se jedná o výmysl západních médií.

Nicméně Wang obhajuje "omezené a nutná zařízení" na ostrovech obydlených čínskými zaměstnanci kvůli  "právu na sebeobranu… podle pravidel mezinárodního práva".

Tchaj-wanské ministerstvo obrany uvedlo, že systém protiraketové obrany má být na ostrově Woody Island. Neupřesnilo však, kolik raket bylo nasazeno a kdy, ale údajně jsou schopny zasáhnout civilní i vojenských cíle.

Velitel amerického tichomořského loďstva potvrdil nasazení raket agentuře Reuters. Admirál Harry Harris řekl, že takový krok by znamenal  "militarizaci v Jihočínském moři"  a upozornil, že čínský prezident Xi Jinping slíbil, že podobné kroky jeho země neprovede.

Japonský generální tajemník vládního kabinetu, Yoshihide Suga uvedl, že existují "vážné obavy", že Čína chce změnit statut quo v regionu. Podle něj to nemůže Japonsko akceptovat.

Čína svou horečnatou činnost v Jihočínském moři zastírá tím, že se jedná o práce pro civilní účely.  Nicméně to, že se jedná o něco jiného, dokazují i poslední satelitní snímky ostrova Woody zachycené ImageSat International. Ukazují totiž detailní záběr úseku pláže, jehož tvar se podobá severnímu pobřeží, na němž se nacházejí dvě odpalovací zařízení. Každá z nich se skládá ze čtyř raket a dvou kontrolních vozidel.

Zdroj: BBC

Tagy článku