Čína se brzy stane velmocí s vlastními letadlovými loděmi

Čína se brzy stane velmocí s vlastními letadlovými loděmi
Autor: Baidu|Popisek: Letadlová loď Type 001A
28 / 07 / 2016, 14:45

Zdá se, že Čína je připravena spustit na vodu svou první domácí letadlovou loď Type 001A už do konce roku. V důsledku toho se Čína, která již provozuje ex-sovětskou letadlovou loď, již brzy stane plnohodnotnou zemí provozující letadlové lodě. Kromě toho je jisté, že Čína bude vyrábět více domácích letadlových lodí a stane se tak námořní velmocí.

Podle nedávno zveřejněných obrázků a videí je čínská letadlová loď minimálně z vnějšku téměř hotová, což potvrzují i zprávy se státních médií, které tvrdí, že 001A je v konečné fázi výstavby a že tedy nastává éra domácích letadlových lodí.

A Čína nebuduje jen jednu letadlovou loď - výstavba druhé probíhá v tajnosti v loděnici poblíž Šanghaje.

Celkově chce Čína postavit 6 letadlových lodí, z toho dvě na jaderný pohon do roku 2025 a vzhledem k rychlosti stavby to není prázdné tlachání.

Výtlak nových lodí bude přibližně 50 - 60 000 tun, loď bude vybavena tzv. skokanským můstkem, umožňujícím krátký vzlet dostatečně výkonným letadlům. Americká konkurence třídy Nimitz používá katapult, který umožňuje dostat do vzduchu mnohem větší a těžší letadla.

Do dnešní doby Čína značně zaostávala za svým americkým konkurentem, ale to by se mohlo změnit, pokud se Číně povede spustit na vodu mnoho nových letadlových lodí.

Type 001A je pouze odrazovým můstkem a prvním krokem na cestě k jaderným obrům podobným americkým lodím.

Zdroj: The Huffington Post, The Asian Defence News

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace