Čína se brzy stane velmocí s vlastními letadlovými loděmi

Čína se brzy stane velmocí s vlastními letadlovými loděmi
Autor fotografie: Baidu|Popisek: Letadlová loď Type 001A
28 / 07 / 2016, 14:45

Zdá se, že Čína je připravena spustit na vodu svou první domácí letadlovou loď Type 001A už do konce roku. V důsledku toho se Čína, která již provozuje ex-sovětskou letadlovou loď, již brzy stane plnohodnotnou zemí provozující letadlové lodě. Kromě toho je jisté, že Čína bude vyrábět více domácích letadlových lodí a stane se tak námořní velmocí.

Podle nedávno zveřejněných obrázků a videí je čínská letadlová loď minimálně z vnějšku téměř hotová, což potvrzují i zprávy se státních médií, které tvrdí, že 001A je v konečné fázi výstavby a že tedy nastává éra domácích letadlových lodí.

A Čína nebuduje jen jednu letadlovou loď - výstavba druhé probíhá v tajnosti v loděnici poblíž Šanghaje.

Celkově chce Čína postavit 6 letadlových lodí, z toho dvě na jaderný pohon do roku 2025 a vzhledem k rychlosti stavby to není prázdné tlachání.

Výtlak nových lodí bude přibližně 50 - 60 000 tun, loď bude vybavena tzv. skokanským můstkem, umožňujícím krátký vzlet dostatečně výkonným letadlům. Americká konkurence třídy Nimitz používá katapult, který umožňuje dostat do vzduchu mnohem větší a těžší letadla.

Do dnešní doby Čína značně zaostávala za svým americkým konkurentem, ale to by se mohlo změnit, pokud se Číně povede spustit na vodu mnoho nových letadlových lodí.

Type 001A je pouze odrazovým můstkem a prvním krokem na cestě k jaderným obrům podobným americkým lodím.

Zdroj: The Huffington Post, The Asian Defence News

 

Tagy článku