Čína se učí rychle, její třetí letadlová loď už by mohla mít katapult

Čína se učí rychle, její třetí letadlová loď už by mohla mít katapult
Popisek: Ilustrační obrázek čínské letadlové lodi
11 / 08 / 2016, 12:30

Fotografie na čínských online fórech ukazují změny na pozemním mokupu letadlové lodi ve Wuhanu.

Tyto změny pravděpodobně odrážejí úpravy, které čínští konstruktéři udělají na letadlové lodi 002. Nejvýznamnější změnou je odstranění skokanského můstku, což tedy posiluje očekávání, že třetí letadlová loď čínského námořnictva bude vybaven katapulty. Pozemní betonový mokup byl ve Wuhanu vybudován v roce 2009.

Stavba třetí letadlové lodi se již patrně chystá v loděnicích Jiangnan nedaleko Šanghaje. tato informace zatím není oficiálně potvrzená, ale jsou jž značné spekulace, že probíhá výroba prvních modulů.

Satelitní snímky letecké základny Huangdicun, kde se připravuje výcvik palubních stíhačů J-15 už v roce 2015 ukázaly stavby patrně katapultů. Vše tedy směřuje k tomu, že budoucí čínské letadlové lodě budou vybaveny pro asistovaný vzlet katapulty (CATOBAR systém). Jsou instalovány dvě systémy, jsou tedy důvody domnívat se, že Čína zkouší jak parní, tak elektromagnetický systém a není ještě učiněno rozhodnutí, který systém bude použit.

Systém CATOBAR využívají v dnešní době pouze americké letadlové lodě tříd Nimitz a Gerald R. Ford a francouzská jaderná letadlová loď Charles de Gaulle.

Zdroj: IHS Jane´s

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.