Čína staví dvě nové letadlové lodě

Čína staví dvě nové letadlové lodě
Autor: „USNWC Varyag02“ od Original uploader was N328KF at en.Wikipedia. – Originally from en.Wikipedia; en:Image:USNWC Varyag02.jpg. Obtained from the U.S. Naval War College report "China's Aircraft Carrier Ambitions: Seeking Truth from Rumors." en:Naval War College Review, Winter 2004, Vol. 57, No. 1.. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons|Popisek: Varjag na cestě do Číny
08 / 09 / 2015, 08:15

Zpráva tchajwanského ministerstva obrany potvrdila dlouhotrvající pověsti o tom, že Čína zahájila výstavbu vlastních letadlových lodí.

Ve zprávě se uvádí, že Číňané staví současně 2 nové nosiče, na základě lodi Liaoning. Tu koupila pod jménem Varjag Čína rozestavěnou a bez motorů za 20 miliónů dolarů od Ukrajiny. Funkční loď vznikala téměř 10 let, 3 roky strávila v Istanbulu, kdy se Turecko bálo pustit tento kolos bez pohonu do Bosporu.

Nové lodě budou tedy vycházet z více než 40 let starého konceptu sovětských letadlových křižníků. Výtlak lodí  se očekává v okolo 70.000 tun a obě lodě by mohly být připraveny a funkční do roku 2020!

Z rychlosti Číny ve stavění lodí by si mohlo brát příklad více států, nejen Rusko.

Palubním letounem bude stíhačka vlastní konstrukce J-15, což je ale v podstatě čínský klon ruského námořního stíhače Su-33. Hlavní výhodou tohoto letounu je jeho extrémně dlouhéhý dolet a schopnost nést velké množství zbraní.

Nové letadlové lodě budou sloužit Číně k rozšíření její přítomnosti v Tichém a Indickém oceánu, původní Liaoning zůstane jako školící loď.

Zdroj: defencyclopedia.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace