Čína staví dvě nové letadlové lodě
Autor fotografie: „USNWC Varyag02“ od Original uploader was N328KF at en.Wikipedia. – Originally from en.Wikipedia; en:Image:USNWC Varyag02.jpg. Obtained from the U.S. Naval War College report "China's Aircraft Carrier Ambitions: Seeking Truth from Rumors." en:Naval War College Review, Winter 2004, Vol. 57, No. 1.. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons|Popisek: Varjag na cestě do Číny
Zpráva tchajwanského ministerstva obrany potvrdila dlouhotrvající pověsti o tom, že Čína zahájila výstavbu vlastních letadlových lodí.
Ve zprávě se uvádí, že Číňané staví současně 2 nové nosiče, na základě lodi Liaoning. Tu koupila pod jménem Varjag Čína rozestavěnou a bez motorů za 20 miliónů dolarů od Ukrajiny. Funkční loď vznikala téměř 10 let, 3 roky strávila v Istanbulu, kdy se Turecko bálo pustit tento kolos bez pohonu do Bosporu.
Nové lodě budou tedy vycházet z více než 40 let starého konceptu sovětských letadlových křižníků. Výtlak lodí se očekává v okolo 70.000 tun a obě lodě by mohly být připraveny a funkční do roku 2020!
Z rychlosti Číny ve stavění lodí by si mohlo brát příklad více států, nejen Rusko.
Palubním letounem bude stíhačka vlastní konstrukce J-15, což je ale v podstatě čínský klon ruského námořního stíhače Su-33. Hlavní výhodou tohoto letounu je jeho extrémně dlouhéhý dolet a schopnost nést velké množství zbraní.
Nové letadlové lodě budou sloužit Číně k rozšíření její přítomnosti v Tichém a Indickém oceánu, původní Liaoning zůstane jako školící loď.
Zdroj: defencyclopedia.com
Tagy článku