Čína ukazuje v západním Pacifiku svaly

Čína ukazuje v západním Pacifiku svaly
Autor fotografie: By ?????·?????? [CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)], via Wikimedia Commons|Popisek: Ilustrační foto bombardéru H-6K
29 / 09 / 2016, 07:00

Čínské letectvo (PLAAF) přesunulo 25. září do západního Pacifiku více než 40 letadel různých typů a celou akci pojmenovalo jako „rutinní cvičení na otevřeném moři“.

Letadla proletěla průlivem Miyako mezi japonskými ostrovy Okinawa a Miyako, kde zvedla japonské stíhače do vzduchu, ale japonský vzdušný prostor nebyl narušen. Formace PLAAF se skládala ze stíhačů, těžkých bombardérů, vzdušných tankerů a letadla včasného varování.

Mluvčí PLAAF Shen Jinke uvedl, že letadlo bylo nasazena k provádění průzkumu a včasného varování, k [simulovaným] útokům na hladinové cíle a k doplňování paliva za letu, což mělo otestovat schopnosti PLAAF.

Není to poprvé, co PLAAF nasadila bombardéry H-6 bombardérů nad první ostrov řetězce, který je částečně tvořený ostrovy Japonska. Od března 2015 čínské letectvo vyslalo formace letadel do západního Pacifiku šestkrát. Nicméně zatímco poslední cvičení může být rutinní, počet letadel je neobvyklý.

Oficiální zprávy uvedly, že formace zahrnovala bombardéry H-6K firmy Xian Aircraft Corporation (XAC) a stíhačky Suchoj Su-30. Čínské televizní zprávy ukázaly záběry z letadla včasného varování Beriev / XAC KJ-2000, japonské ministerstvo obrany své fotografie a ve formaci byly také stroje jako Tupolev Tu-154 a výzvědné letadlo Shaanxi Y-8.

Ačkoli bombardér H-6 bombardér je derivátem sovětského Tupoleva Tu-16 'Badger', který poprvé vzlétl v roce 1952, H-6K je relativně nový. Nejvýznamnější je, že tato varianta je navržena jako nosič řízených střel, a to jak proti-lodních, tak proti pozemním cílům. Letecký jednotka s 18 nebo více stroji H-6K, může zaútočit více než 100 raketami.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.