Čína zaplatí nejvyšší daň za nové sankce OSN vůči Severní Koreji, protože má s KLDR nejbližší hospodářské vztahy, je ale připravena rezoluci týkající se severokorejského zbrojního programu dodržovat. Podle agentury Reuters to dnes uvedl čínský ministr zahraničí Wang I.
Rada bezpečnosti OSN v sobotu jednomyslně schválila nové, dosud nejtvrdší sankce proti Severní Koreji v odpovědi na nedávné raketové testy KLDR. Na základě nových protiseverokorejských opatření může země přijít zhruba o třetinu svých ročních příjmů z vývozu. Tyto příjmy dosahují tří miliard dolarů (66 miliard Kč).
Zákaz vývozu severokorejského uhlí, železné rudy, železa, olova a mořských produktů značně zasáhne obchod mezi Pekingem a Pchjongjangem.
"Vzhledem k tradičním ekonomickým vztahů Číny a KLDR to bude především Čína, kdo zaplatí za uplatňování rezoluce," uvedl šéf čínské diplomacie Wang v dnešním prohlášení. "Čína bude nicméně pokračovat v přísném uplatňování rezolucí, aby chránila mezinárodní dohody o nešíření zbraní (hromadného ničení) a zajistila regionální mír a stabilitu," dodal Wang.
Čínská armáda provádí nyní v Pochajském zálivu a ve Žlutém moři, v oblasti mezi východočínským pobřežím a Korejským poloostrovem, námořní cvičení. Manévry zahrnují námořní a vzdušné operace s palbou "desítek střel", oznámilo v pondělí čínské ministerstvo obrany. Ministerstvo nesdělilo, jak dlouho cvičení potrvá, čtyřdenní zákaz komerční plavby ale končí dnes, napsala agentura AFP.
Americký ministr zahraničí Rex Tillerson je dnes na oficiální návštěvě Thajska, aby přiměl Bangkok k ukončení hospodářských styků se Severní Koreou. USA podezírají severokorejské firmy, které často mění svá jména, že využívají thajskou metropoli jako regionální centrum ke svým aktivitám. Washington by chtěl přesvědčit vládnoucí thajskou armádu, aby tyto aktivity zastavila, řekla novinářům vysoká diplomatka Susan Thorntonová, která cestuje s Tillersonem.
Thajsko je tradičním spojencem Washingtonu, ale je také jednou z mála zemí jihovýchodní Asie, kde mají Severokorejci velvyslanectví. S Pchjongjangem ho také pojí obchodní vztahy, píše agentura AFP. Podle thajské diplomacie dosahovala v roce 2014 obchodní výměna Thajska s KLDR více než sto milionů eur (2,62 miliardy Kč). Severní Korea exportuje do Thajska elektrické a chemické výrobky, Thajsko dodává KLDR cukr, ryby a kaučuk.
Thajský premiér Prajutch Čan-Oča před setkáním s Tillersonem řekl, že Thajsko bude podporovat uplatňování rezoluce OSN, žádná konkrétní opatření ale neuvedl.
Zdroj: ČTK