Čína vstoupila do hry a důrazně varuje USA a Rusko před eskalací konfliktu v Sýrii.

Čína vstoupila do hry a důrazně varuje USA a Rusko před eskalací konfliktu v Sýrii.
Popisek: Ilustrační foto
13 / 10 / 2015, 07:45

Obě velmoci by si měly uvědomit, že éra studené války je pryč a místo vyzbrojování by měly usilovat o mírové rozhovory.

Čínský nejvýznamnější a oficiální deník čínské komunistické strany The People's Daily obvinil Spojené státy a Rusko, že pokračují s soupeření jako za studené války a tím, že se obě velmoci zapojily do vojenských akcí v Sýrii, jenom situaci zkomplikovaly.

Chinese Guards Tiananmen Square

"Spojené státy a bývalý Sovětský svaz používají všechny druhy diplomatických, ekonomických a vojenských akcí na půdě třetích zemí, jenom aby zvýšily svůj vliv v regionu - je to stará scéna z dob studené války," napsaly noviny v komentáři.

Zatímco Čína obvykle v syrské otázce hlasuje ve shodě se svým kolegou a stálým členem Rady bezpečnosti OSN Ruskem, nyní opakovaně vyjadřuje obavu o vměšování obou velmocí do vnitřních záležitostí Sýrie a vyzývá k politickému řešení.

"Mezinárodní společenství, a zejména velké země s velkým vlivem, musí plně uznat kritickou a naléhavou nutnost dosáhnout politického řešení syrské otázky," uvádí komentář publikovaný pod pseudonymem "Zhong Sheng", což znamená "Hlas Číny", a je často využíván ke komentování názorů na zahraniční politiku. 

Zdroj: ca.reuters.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.