Čína vyslala stíhačky do Jihočínského moře, aby dostihly americké válečné plavidlo

Čína vyslala stíhačky do Jihočínského moře, aby dostihly americké válečné plavidlo
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: válečná loď
10 / 05 / 2016, 22:00

Krize okolo sporných území v Jihočínském moři začíná eskalovat.

Potom, co USA vyslaly do Jihočínského moře svou válečnou loď USS William P. Lawrence, odpověděla Čína dvěma stíhačkami, které mají americké plavidlo dostihnout a dál monitorovat situaci. Ještě dopoledne nebyla známá reakce Číny na tento krok USA, nyní je jasné, že napětí mezi oběma zeměmi se stupňuje a nápadně připomíná vyhrocený konflikt na konci minulého roku.

Čína si nárokuje prakticky celé Jihočínské moře a hlavně spornou oblast okolo Spratlyho ostrovů, USA naopak poukazuje na oprávněné územní nároky Vietnamu či Filipín. Zatímco William P. Lawrence pokračuje ve cvičení ,,navigační svobody", Čína to vnímá jako gesto agrese, které se děje ve ,,vlastních" vodách.

Podle agentury Reuters pak Čína vyslala za Williamem P. Lawrencem dvě stíhačky a tři válečné lodě, které vyzvaly americkou loď, ať oblast opustí. Čína reaguje citlivě proto, že v blízkosti amerického plavidla se nachází útes Fiery Cross, který Čína přetvořila v umělý ostrov, kde buduje pokročilá vojenská zařízení. Na ostrově se nachází i moderní radar a přistávací dráha. Tento velmi kontroverzní krok provádí Čína od roku 2014 a vyvolala tím vlnu mezinárodního nesouhlasu.

Čína zatím nechce své poslední kroky zatím komentovat. Každopádně se zachovala stejně jako v roce 2013, kdy uměle vytvořila v Jihočínském moři leteckou obrannou zónu, jejíž existenci USA a další státy neuznaly. Přes sporné území přelétávala americká a japonská letadla, jež začaly čínské stíhačky okamžitě pronásledovat.

Zdroj: theepochtimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace