Čína zavádí politiku 2 dětí

Čína zavádí politiku 2 dětí
Autor fotografie: Flickr CC BY-SA 2.|Popisek: Ilustrační foto
27 / 12 / 2015, 10:15

Je to oficiální, Čína zavádí od začátku roku 2016 politiku dvou dětí v rodině.

Čínští zákonodárci schválili nové právní předpisy v neděli během zasedání Národního lidového kongresu, oznámila tisková agentura Xinhua.

"Stát prosazuje, že jednomu páru bude dovoleno mít dvě děti," říká nově revidovaný zákon o populaci a rodinném plánování.

Toto účinně demontuje zbytky nechvalně známé politiky jednoho dítěte v zemi, která byla zavedena v Číně v 70. letech minulého století pro kontrolu porodnosti. Nyní ale tato politika způsobila stárnutí čínské populace, čemuž chce Čína tímto novým zákonem zabránit. Podle čínské vlády by se totiž země mohla stát domovem pro většinu starší populace na planetě za pouhých 15 let, kdy bude více než 400 milionů lidí ve věku nad 60 let.

Mnoho vědců se ale domnívá, že pro Čínu je již pozdě vzhledem k devastujícím následkům, které zavedení politiky jednoho dítěte na populaci Číny mělo.

"Čína již začala pociťovat rozvíjející se krizi z hlediska své populační změny," říká Wang Feng, profesor na univerzitě Fudan a přední demografický expert na Čínu, podle kterého byla politika jednoho dítěte jednou z nejvýraznějších politických chyb novodobé Číny.

Wang řekl, že politika jednoho dítěte byla neúčinná a zbytečná, protože porodnost  v Číně se zpomalila už od 80. let minulého století.

Lu Jiehua, sociolog Pekingské univerzity uvádí, že nová politika bude mít vliv na 100 milionů párů. V Číně nyní žije více než 1,3 miliardy lidí. 

V reklamě už oproti starým zvykům byl vidět chlapec, který si hraje se svou sestrou.

Zdroj: CNN, BBC

Tagy článku