Čína zvýší armádní rozpočet o sedm procent

Čína zvýší armádní rozpočet o sedm procent
Autor fotografie: flickr.com|Popisek: čínští vojáci
04 / 03 / 2017, 09:00

Čínský vojenský rozpočet stoupne letos o sedm procent, oznámila dnes podle agentury Reuters mluvčí čínského parlamentu. Nárůst bude tak nejpomalejší od roku 2010 a již druhým rokem v řadě bude pouze jednociferný.

Loňský nárůst činil ve zpomalující se ekonomice 7,6 procenta, což bylo poprvé od roku 2010, kdy nebylo zvyšování dvouciferné. Loňské výdaje dosahovaly více než 954 miliard yüanů (3,5 bilionu Kč).

Cíl růstu ekonomiky pro rok 2017 bude podle očekávání snížen na 6,5 procenta; loni dosáhl růst 6,7 procenta.

Výdaje na zbrojení v Číně vyvolávají v okolních zemích obavy, a to zejména kvůli čím dál agresivnějšímu postoji Pekingu k teritoriálním sporům ve Východočínském a Jihočínském moři.

V pekingském Paláci lidu začne v neděli výroční zasedání čínského parlamentu. Na 3000 delegátů bude podle analytiků řešit především dilema, jak snížit zadluženost země, aniž by byl zpomalen hospodářský růst. Tématem jednání budou pravděpodobně také vztahy Číny se Spojenými státy po nástupu amerického prezidenta Donalda Trumpa do funkce či blížící se volby v Hongkongu.

 

psali jsme:

Trump plánuje navýšit výdaje na obranu o 54 miliard dolarů a výrazněji omezí zahraniční pomoc

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.