Číňan se může po padesáti letech vrátit z Indie do vlasti

Číňan se může po padesáti letech vrátit z Indie do vlasti
Autor: Flickr.com|Popisek: čínská vlajka
18 / 02 / 2017, 13:30

Po více než padesáti letech se může osmdesátiletý Číňan vrátit domů.

Když Wang Qi v roce 1963 ,,zabloudil" do Indie, nemohl tušit, že zde stráví více než 50 let svého života. Indie jej v roce 1963 obvinila z nedovoleného vniknutí a Wang Qi se nemohl dostat pryč, protože neměl výjezdní vízum.

Incident se stal těsně po skončení čínsko-indické války a Wang byl tehdy příslušníkem Čínské lidové armády. Před více než 53 lety ,,náhodně" překročil hranici na indickou stranu a do této doby byl v Indii ,,uvězněn". ,,Jednoho dne jsem opustil vojenský tábor a šel na procházku, ale brzy jsem se ztratil. Byl jsem unavený a hladový. Viděl jsem vozidlo Červeného kříže a poprosil jsem jeho pracovníky, aby mi pomohli. Předali mě ale indické armádě," řekl Wang v rozhovoru pro BBC.

Indičtí vojáci Wangovi řekli, že nedovoleně překročil hranici. Dalších sedm let strávil ve vězení. Poté soud nařídil jeho propuštění a Wang žil ve městě Tirodi. Nesměl však opustit Indii. V roce 1975 se oženil s místní dívkou a změnil si jméno na Raj Bahadur.

Za celou dobu nedostal indické občanství a žil v relativní chudobě. Mezitím si psal dopisy se svou rodinou v Číně. Až v roce 2002 měl možnost telefonicky hovořit se svou matkou, která zemřela v roce 2006. Wang se ale po celý indický pobyt vždy toužil vrátit do vlasti. Čína pro něho sice v roce 2013 zajistila pas, nicméně Wang stále potřeboval výjezdní vízum, které pro laxnost místních úřadů a nezájem o jeho případ nedostal.

To se změnilo až díky publicitě Wangova příběhu, a tak mu mohl po více 50 letech potřebný dokument předat indický ministr obrany. Minulý týden tak mohl Wang odcestovat do Pekingu se svými dětmi a setkat se se svými nejbližšími.

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace