Číňan se může po padesáti letech vrátit z Indie do vlasti

Číňan se může po padesáti letech vrátit z Indie do vlasti
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: čínská vlajka
18 / 02 / 2017, 13:30

Po více než padesáti letech se může osmdesátiletý Číňan vrátit domů.

Když Wang Qi v roce 1963 ,,zabloudil" do Indie, nemohl tušit, že zde stráví více než 50 let svého života. Indie jej v roce 1963 obvinila z nedovoleného vniknutí a Wang Qi se nemohl dostat pryč, protože neměl výjezdní vízum.

Incident se stal těsně po skončení čínsko-indické války a Wang byl tehdy příslušníkem Čínské lidové armády. Před více než 53 lety ,,náhodně" překročil hranici na indickou stranu a do této doby byl v Indii ,,uvězněn". ,,Jednoho dne jsem opustil vojenský tábor a šel na procházku, ale brzy jsem se ztratil. Byl jsem unavený a hladový. Viděl jsem vozidlo Červeného kříže a poprosil jsem jeho pracovníky, aby mi pomohli. Předali mě ale indické armádě," řekl Wang v rozhovoru pro BBC.

Indičtí vojáci Wangovi řekli, že nedovoleně překročil hranici. Dalších sedm let strávil ve vězení. Poté soud nařídil jeho propuštění a Wang žil ve městě Tirodi. Nesměl však opustit Indii. V roce 1975 se oženil s místní dívkou a změnil si jméno na Raj Bahadur.

Za celou dobu nedostal indické občanství a žil v relativní chudobě. Mezitím si psal dopisy se svou rodinou v Číně. Až v roce 2002 měl možnost telefonicky hovořit se svou matkou, která zemřela v roce 2006. Wang se ale po celý indický pobyt vždy toužil vrátit do vlasti. Čína pro něho sice v roce 2013 zajistila pas, nicméně Wang stále potřeboval výjezdní vízum, které pro laxnost místních úřadů a nezájem o jeho případ nedostal.

To se změnilo až díky publicitě Wangova příběhu, a tak mu mohl po více 50 letech potřebný dokument předat indický ministr obrany. Minulý týden tak mohl Wang odcestovat do Pekingu se svými dětmi a setkat se se svými nejbližšími.

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku