Číně dochází s Ruskem trpělivost – Putin opět vyhrožuje jadernými zbraněmi

Číně dochází s Ruskem trpělivost – Putin opět vyhrožuje jadernými zbraněmi
Autor fotografie: Mil.ru, CC BY 4.0|Popisek: Odpal rakety Iskander
30 / 03 / 2023, 16:00

Rusko bylo podle ruských nezávislých médií napomenuto Čínou kvůli jaderným zbraním. Portál Meduza.io upozornil na vyjádření mluvčího čínského ministerstva zahraničí Mao Ninga.

Čínský úředník v reakci na prohlášení Vladimira Putina o rozmístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku vyzval Moskvu, aby „krizi urovnala diplomaticky“.

Portál Meduza připomíná, že během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě minulý týden byla podepsána čínsko-ruská deklarace, která zdůraznila důležitost „nerozmisťování jaderných zbraní mimo vlastní území“.

O několik dní později, nevěnující pozornost vůli vyjádřené v dokumentu, Vladimir Putin veřejně prohlásil, že rozmístí ruské jaderné zbraně na území Běloruska.

Podle názoru nezávislých analytiků diktátor ukázal, jakou hodnotu jeho slova a podpisy skutečně mají, a o tom se mohly přesvědčit nyní i úřady v Pekingu.

Vladimir Putin řekl, že ruské taktické jaderné zbraně se nepředávají do rukou Běloruska, které „už dlouho (!) žádá o jejich umístění“, ale budou na běloruském území kontrolovány Ruskou federací. Podle diktátora postupují Spojené státy americké v Evropě stejně. Putin uvedl, že Rusko již ve spojenecké zemi rozmístilo komplex Iskander, který by mohl být nosičem taktických jaderných zbraní.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku