Číně se nelíbí rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Korei

Číně se nelíbí rozmístění amerického protiraketového štítu THAAD v Jižní Korei
11 / 07 / 2016, 15:00

Severokorejská armáda pohrozila, že bude reagovat na záměr Washingtonu a Soulu rozmístit na Korejském poloostrově vyspělý americký protiraketový štít THAAD, který má vyvažovat ohrožení ze strany KLDR.

Soul 11. července (ČTK) - Severokorejská armáda to podle agentury Reuters uvedla v dnešním sdělení.

Moderní systém THAAD ničí nepřátelské rakety v poslední fázi jejich letu, jen asi minutu před zasažením předpokládaného cíle. Spojené státy a Jižní Korea v pátek oznámily, že tento systém bude použit na obranu proti rostoucímu potenciálu KLDR v oblasti jaderných zbraní a balistických raket.

"Neochvějnou vůlí naší armády je provést nemilosrdný odvetný úder a proměnit (Jižní Koreu) v moře plamenů a hromadu popela, jakmile dostaneme příkaz jej uskutečnit," uvedla rovněž severokorejská armáda v prohlášení, které přinesla oficiální tisková agentura KCNA.

Mluvčí jihokorejského ministerstva obrany Mun Sang-kjon varoval Pchjongjang před jakýmkoliv "zbrklým a nerozumným krokem," jinak bude čelit "ráznému a tvrdému trestu" od jihokorejské armády.

Severokorejský režim často hrozí útoky na zájmy Spojených států a svého jižního souseda v Asii a v Tichomoří. Podle agentury AP je ale přímý vojenský útok ze strany Pchjongjangu velice nepravděpodobný. Soul nicméně podezírá Severní Koreu z kyberútoků.

KLDR letos podnikla čtvrtý jaderný test a odpálila raketu dlouhého doletu, což vyústilo v nové, přísnější sankce Rady bezpečnosti OSN proti komunistické Severní Koreji. Následovala též série bilaterálních sankcí vůči KLDR.

Záměr rozmístit systém THAAD v Jižní Koreji přišel krátce poté, co Spojené státy minulou středu poprvé vyhlásily individuální sankce proti severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dalším deseti činitelům jeho režimu. Důvodem je podle amerického ministerstva zahraničí fakt, že Pchjongjang páchá krutosti na milionech lidí a uplatňuje mimosoudní popravy, mučení či nucené práce. KLDR označila americké sankce za "vyhlášení války".

Podle činitele jihokorejského ministerstva obrany je výběr lokality pro systém THAAD otázkou několika týdnů. Spojenci usilují o to, aby byl tento systém akceschopný do konce roku 2017.

Proti rozmístění systému se kromě KLDR ostře vyjádřila rovněž Čína, jeden z mála tradičních spojenců Pchjongjangu. Peking se podle agentury AP obává, že by THAAD mohl pomoci americkým radarům sledovat rakety odpálené z čínského území. Stejné podezření vůči systému má kvůli svým raketám i Rusko. Jižní Korea i USA zdůrazňují, že THAAD bude zaměřen výhradně na hrozby ze Severní Koreje.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace