Čínská ponorka sledovala u břehů Japonska americkou letadlovou loď
Autor fotografie: US Navy|Popisek: USS Ronald Reagan
Americká letadlová loď byla minulý měsíc sledována z velmi malé vzdálenosti čínskou útočnou ponorkou poblíž břehů Japonska. Je to další ukázka napětí mezi oběma největšími světovými velmocemi.
Ponořená útočná ponorka třídy Kilo sledovala z malé vzdálenosti loď USS Ronald Reagan po dobu půl dne 24. října, sdělily oficiální zdroje amerického námořnictva.
Jak blízko k sobě se obě válečné lodi dostaly, nebylo řečeno, ale bylo to více než krátké setkání. Nebyl tu žádný náznak výhružného chování a nedošlo k žádné komunikaci, ponorku ale po celou dobu monitoroval americký protiponorkový letoun.
Čínská oficiální místa situaci nijak nekomentovala.
Americké ministerstvo obrany situaci bagatelizuje s poukazem na to, že Čína se jede vždycky podívat na společná cvičení USA a Japonska.
Podle bývalého velitele letadlové lodi Peta Dalyho ale taková to situace vždy přináší nebezpečí z možné srážky obou plavidel.
Na vrcholu studené války se americké a sovětské lodě a ponorky často na moři sledovaly a hrály hry na kočku a myš. Takže i při vší úctě k čínskému námořnictvu asi nelze čekat, že by posádky jejich lodí byly na takovéto akce připraveny.
V roce 1984 se srazila americká letadlová loď Kitty Hawk v Japonském moři se sovětskou ponorkou třídy Victor K-314, která se vynořila přímo před letadlovou lodí. Obě lodi v době srážky nesly několik jaderných zbraní, poškození letadlové lodi bylo zanedbatelné, ponorka musela být na opravu odtažena kvůli těžkým poškozením. Kity Hawk byl poté označen jako první letadlová loď znakem rudé ponorky na velitelském můstku.
Samozřejmě ze vzájemné hry nakonec participují obě zúčastněné strany, které se díky sledování dostávají k údajům o schopnostech a systémech druhé strany.
Zdroj: CNN, Wikipedie
Tagy článku