Čínská velká zeď proti ruským a americkým ponorkám

Čínská velká zeď proti ruským a americkým ponorkám
Popisek: Ruská ponorka třídy Borey
18 / 05 / 2016, 10:00

Čínská státní firma CSSC na stavbu lodí navrhla výstavbu sítě spojující lodě a podmořských senzorů, což by mělo narušit podmořskou nadvládu ruských a amerických ponorek a přispět k budoucí nadvládě Číny nad Jihočínským mořem.

Detaily o senzorové síti nazývané „Projekt podvodní velké zdi“ byly odhaleny na stánku CSSC na veřejné výstavě v Číně na konci roku 2015. Přeložená kopie popisu se dostala k IHS Jane´s z čínských oficiálních míst, jeho pravdivost byla potvrzena i druhým čínským zdrojem pod podmínkou zachování anonymity.

CSSC ale ve skutečnosti navrhuje vylepšenou čínskou verzi amerického zvukového dohledového systému SOSUS, který USA používal během studené války v boji proti sovětským ponorkám. Čínský systém může být použit jak čínskou armádu, tak může být nabízen k vývozu.

CSSC chce svým klientům nabízet kompletní řešení pro monitorování a sběr dat v podmořském prostředí v reálném čase, sledování povrchových a podmořských cílů, varování před tsunami, zemětřesením a dalšími katastrofami, nebo pro vědecký výzkum.

Do sledovacího systému CSSC jsou zapojeny jak povrchové lodě, sonarové systémy, podvodní bezpečnostní vybavení, bezpečnostní systémy pro těžařské vybavené, podvodní bezpilotní prostředky atd.

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku