Čínské vojenské letadlo přistálo poprvé na umělých ostrovech v Jihočínském moři

Čínské vojenské letadlo přistálo poprvé na umělých ostrovech v Jihočínském moři
Autor fotografie: Google Maps|Popisek: Fiery Cross
18 / 04 / 2016, 10:45

Vojenské letadlo Číny přistálo poprvé na novém letišti vybudovaném na umělých ostrovech ve sporném Jihočínském moři.

Oznámila to dnes čínská státní média a je to tak první zpráva o události, která zvyšuje pravděpodobnost trvalého nasazení vojenských letadel v oblasti.

Spojené státy kritizovaly čínskou konstrukci umělých ostrovů v Jihočínském moři a obávají se, že Čína plánuje jejich využití pro vojenské účely, i když ta tvrdí, že nemá nepřátelské úmysly.

Dráha na útesu Fiery Cross útes je 3000 metrů dlouhá a je jednou ze tří, které Čína buduje již déle než jeden rok bagrováním písku nahoru na útesy a atoly v Spratlyho souostroví.

Civilní zkušební lety začaly letos v lednu.

V příběhu na titulní oficiální stránce Lidové osvobozenecké armády se uvádí, že vojenské letadlo na hlídce nad Jihočínským mořem v neděli obdrželo tísňové volání kvůli evakuaci tři těžce nemocných pracovníků z Fiery Cross.

Byli přepraveni v dopravním letadle na ostrově Hainan na léčbu.

Bylo to poprvé, kdy čínská armáda veřejně připustila přistání letadla na útesu Fiery Cross, řekl vlivný čínský tabloid Global Times.

Dráhy na umělých ostrovech musí být dostatečně dlouhé, aby zvládly přistát a vzlétnout bombardéry s dlouhým doletem, dopravní letadla a nejlepší čínské stíhačky, což umožňuje Číně být přítomná hluboko v námořním srdci jihovýchodní Asie, což do současnosti postrádala.

Zdroj: Reuters

Tagy článku