Čínský sériový letoun 5. generace Chengdu J-20 se chystá na start

Čínský sériový letoun 5. generace Chengdu J-20 se chystá na start
Autor fotografie: „J20 impside art“ od Alexandr Chechin – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons|Popisek: Představa umělce o J-20
29 / 12 / 2015, 13:30

Chengdu J-20 je čínský dvoumotorový stíhací letoun páté generace používající technologii stealth. Podle ABC News tento letoun možná využívá americké technologie získané z letounu F-117 Nighthawk, sestřeleného v roce 1999 nad Srbskem.

Letoun je vyvíjen firmou Chengdu Aircraft Industry Group a jeho operační nasazení se plánuje na rok 2018. První testovací let prototypu byl uskutečněn 11. ledna 2011 v Chengdu.

Nové snímky letounu s číslem 2101 nasvědčují tomu, že Čína finišuje přípravu svého stroje a dojde tak možná k revizi data zařazení stroje k leteckým silám Číny.

J-20

Zatím není jasné, s jakými motory půjde J-20 do sériové výroby. Tedy zda použije ruské AL-31 Saturn, které používal prototyp, nebo zda Čína dodá vlastní motory, na kterých se již pracuje.

Je velice působivé, jak rychle Čína ve srovnání s USA, o Rusku ani nemluvě pokračuje ve vývoji tohoto stroje, ale zůstává mnoho nezodpovězených otázek.

Proč nebyly nikdy viděny 2 stroje najednou?
Jaký radar bude používat?
Bude to stroj pro vybojování vzdušné nadvlády nebo stíhací bombardér?

Na otázku použití radaru si možná můžeme odpovědět cenou nákupu 24 kusů Su-35, kde v ceně kontraktu je patrně i radar Irbis E. Ty další otázky ale zůstávají nezodpovězené.

Od roku 2008 pracuje čínský letecký průmysl na konstrukci a výrobě stroje páté generace, a to jak pro vlastní potřebu, tak s cílem prodávat letoun v globálním měřítku. Jsou vyvíjeny dva stroje - Chengdu Aircraft Industry Group (J-20) a Shenyang Aircraft Corporation (J-31). Obě firmy jsou dceřinými společnostmi státního podniku Aviation Industry Corporation of China (AVIC).

Zdroj: China Defense Blog, Popular Mechanics, Wikipedie

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.