Civilní rozvědka řeší největší skandál. Zorientujte se v dění

Civilní rozvědka řeší největší skandál. Zorientujte se v dění
Autor fotografie: Public domain https://en.wikipedia.org/wiki/File:Logo_%C3%9AZSI.gif|Popisek: ÚZSI
04 / 06 / 2018, 15:00

Co se vlastně událo v české civilní rozvědce, tedy Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI)? Delší dobu se píše, že se služba otřásá v základech a řeší největší skandál v novodobých dějinách. Ať tak či onak, při rekapitulaci posledních událostí z činnosti rozvědky a analýze mediálních výstupů lze nabít dojmu, že ji nezákonně využíval k politickému boji exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Vše začalo nenápadně: loni v listopadu skončil na vlastní žádost a bez uvedení důvodů zástupce ředitele ÚZSI Jan Paďourek. Působil v Kyjevě i ve Washingtonu, v rozvědce měl na starosti strategické analýzy. Po odchodu ze služby se ocitl na Policejní akademii, kde vyučuje a dodělává si doktorské studium. „Místo mu zařídil jeden tehdejší ministr, asi je jasné který,“ řekl Security magazínu člen vedení školy.

V době parlamentních voleb došlo současně k další změně. I ta zůstala bez povšimnutí. Šéf vnitřní kontroly ÚZSI Karel Urban, kamarád exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), se stal loni v době parlamentních voleb velvyslancem v Černé Hoře. Prý za odměnu, jak se tvrdí ve zpravodajském a policejním prostředí. Urban, jenž logicky věděl o každém kroku rozvědky, prý vycházel Chovancovi nebývale vstříc.

Dramatický odchod Blahuta

Po odchodu Paďourka a Urbana se v ÚZSI konalo další zemětřesení, tentokrát již veřejné. A to rezignace náměstka Zdeňka Blahuta, muže spojovaného především s lidmi z ČSSD. Blahut neprošel detektorem lži, když se jej vyšetřovatelé dotazovali, zdali chtěl vzít úplatek. V úřadu skončil 15. ledna letošního roku.

psali jsme: Chovanec vzkázal ČSSD: Musíte vyjednat vnitro. Bojí se prý kvůli tomu, co vyváděl s „uzinou”

Blahut byl v podezření kvůli kauze České pošty, kde se údajně nabízel, že za čtyři miliony korun vyřeší vleklý spor podnikatele Lukáše Čadka se státním podnikem. Podle Seznam zpráv náměstek rozvědky podstoupil test už před dvěma lety. Celkem zodpověděl 29 otázek, přičemž u třech nemluvil pravdu. A byly to právě otázky, které se týkaly schůzek s Čadkem a možných úplatků.

Rezignace byla završením Blahutovy podivuhodné kariéry. Týdeník Euro už před čtyřmi lety upozornil, že náměstek rozvědky je bývalým příslušníkem tajné Státní bezpečnosti.

A do třetice byl nedávno zproštěn výkonu služby sám její šéf Jiří Šašek, který byl ve funkci od roku 2014. Jeho odvolání navrhl kvůli neprůhlednému hospodaření ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) a schválila ho vláda; vedením tajné služby pověřil Metnar nového Šaškova náměstka Radka Musílka.

Paďourek na to konto ostře kontroval: „Metnar nepředložil žádné konkrétní důkazy k oprávněnosti tohoto nečekaně radikálního kroku, který poškozuje dobrou pověst ředitele ÚZSI, ale i celé služby. Těmito totalitními způsoby eskaluje další vlnu nervozity a chaosu. Ve výsledku ohrožuje bezpečnost naší země.“

Randák: Chovanec službu zneužil

S takovým tvrzením by dle všeho nemohl souhlasil bývalý ředitel služby Karel Randák. K odvolání Šaška se vyjádřil slovy, že ho schvaluje. „Jestliže existují nějaké důkazy o tom, že v hospodaření ÚZSI byly nějaké nesrovnalosti, nebo že docházelo ke zneužití finančních prostředků, tak tento krok ministra byl jediný, který mohl a musel udělat,“ podotkl Randák, jenž vedl civilní rozvědku v letech 2004 až 2006.

„Bylo by přeci nelogické, kdyby se inspekční orgán zodpovídal člověku, který je jeho nadřízeným a zároveň vyšetřovaným člověkem,“ doplnil Randák.

psali jsme: Agenti ÚZSI zřejmě sledovali na Chovancovo přání Babiše s rodinou ve Francii

Současně Randák nevyloučil, že tajná služba mohla být zapletena do dehonestace premiéra prostřednictvím twitterového účtu Julius Šuman. Ten loni zveřejňoval nahrávky s Andrejem Babišem. A zmínil, že se tak mohlo dít na podnět někdejšího ministra vnitra Chovance.

Naposledy Randák o víkendu Chovance opět zkritizoval. „Před ním si žádný ministr vnitra netroufl využívat českou zahraniční rozvědku ve svůj vlastní prospěch. Dokonce ani Ivan Langer z ODS či Stanislav Gross z ČSSD, nemluvě už o Františku Bublanovi z téže partaje,“ uvedl a vysvětlil, že nemůže být konkrétní.

Předseda sněmovní komise pro kontrolu ÚZSI Pavel Blažek Security magazínu sdělil, že ve službě probíhá vyšetřování nejen podivných obchodních transakcí, ale i odposlechů dnešního premiéra v demisi Andreje Babiše.

Vyšetřuje se tak i údajná nestandardní aktivita rozvědčíků v Česku. ÚZSI totiž působí primárně v zahraničí, v tuzemsku smí operovat jen v případech, kdy je její aktivita založena na informacích pocházejících z ciziny.

Podezřelé toky peněz

Podle Metnara při prověřování hospodaření úřadu vyplynula podezření z opakovaného porušování vnitřních předpisů. Mohla se týkat schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu, nebo schválení zaplacení tohoto nákupu. Úřad proto podal trestní oznámení státnímu zástupci, který zahájil úkony trestního řízení.

V současnosti tak ve službě probíhá vnitřní šetření kvůli podezření na špatné hospodaření a nestandardní výdaje. Podle sdělovacích prostředků má jít až o stovky miliónů korun, které prý odtekly z ÚZSI do spřátelených firem, které řídí agenti, a u nichž buď chybějí doklady, anebo úřad zaplatil nepotřebné či předražené věci.

Inspekce ÚZSI kvůli tomu prověřuje celé účetnictví a vyslýchá větší množství zaměstnanců úřadu, přičemž část z nich už prý raději dobrovolně službu opustila.

Babiš v hledáčku

A jak bylo řečeno, probíhá i vyšetřování údajného sledování Andreje Babiše. A dle všeho nejen twitterového účtu Šuman. Jak jsme již informovali, zahraniční rozvědka mohla zřejmě na pokyn Chovance sledovat Babiše nejenom v Čechách, ale zejména při Babišových cestách do Francie, kde má současný premiér v demisi zázemí.

psali jsme: Šéf komise pro kontrolu rozvědky: Generál Šašek není z ničeho obviněn a odposlechy Babiše se v ÚZSI vyšetřují

ČSSD, potažmo Chovance coby ministra vnitra, s velkou pravděpodobností zajímalo, s kým se ve Francii Babiš schází, a tak dle všeho pověřil svého blízkého spolupracovníka původem z Plzně a šéfa vnitřní kontroly zahraniční rozvědky ÚZSI Urbana „operací”, kdy Urban koordinoval tým, který Babiše ve Francii dlouhodobě sledoval a monitoroval.

Vedoucí pracovník ÚZSI popisuje: „Urban sledoval Babiše a jeho rodinu ve Francii. Měl na starosti řízení operací, jeho lidi Babiše hlídali, aby věděli, s kým se potká.”

Sám Babiš přitom v minulosti několikrát vyjádřil podezření, že ho ÚZSI sleduje. „Ta odměna pro Urbana je velice prestižní a má hodnotu několika miliónů: vezměte si jenom tu společenskou prestiž, kterou tím získal,“ doplňuje zdroj z ÚZSI. „Ale jenom pitomec si mohl myslet, že to nevzbudí pozornost.“

V této souvislosti padá v bezpečnostní komunitě ještě i jméno agenta M. Uhera, o kterém se před více jak deseti lety psalo v souvislosti s podnikatelem Radovanem Krejčířem. Ten tehdy prohlásil, že mu Uher nabídl beztrestnost za spolupráci s BIS. Z té pak Uher odešel právě do civilní rozvědky.

Kontroluje sama sebe

Prověrku hospodaření provádí sama rozvědka. Nikdo jiný – kromě Nejvyššího kontrolního úřadu – to totiž udělat nemůže. Otázkou zůstává, proč se ke službě vyjadřuje tak vážně a explicitně právě Randák. Že by si dělal zálusk na návrat do funkce, není známo. Podle kuloárních informací by na místo mohl naopak nastoupit současný ministr vnitra Metnar.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku