Cizinci usídlení v ČR budou mít od 1. listopadu stejná práva jako čeští občané.

Cizinci usídlení v ČR budou mít od 1. listopadu stejná práva jako čeští občané.
Popisek: Ilustrační foto
14 / 09 / 2015, 13:30

Imigranti si budou moci v Česku dělat všechno, co děláme my. ČR v tichosti ratifikovala Úmluvu o účasti cizinců na veřejném životě na místní úrovni.

Informaci uveřejnil server ParlamentniListy.cz v rozhovoru s bývalým policejním prezidentem Stanislavem Novotným. Ten mimo jiné řekl:

"Připomenu také, že Česká republika potichoučku ratifikovala Úmluvu o účasti cizinců na veřejném životě na místní úrovni. Oznámila nám to 17. července 2015 Rada Evropy. Zavázali jsme se tak zajistit právo všech cizinců z kteréhokoli světadílu budovat v České republice svá místní sdružení pro obhajobu svých zájmů a projevů své kulturní svébytnosti, právo cizinců zakládat vlastní odbory, právo cizinců volit v místních volbách apod. Účinnost této úmluvy nastane 1. listopadu 2015. Dovedete si domyslet důsledky? Z výčtu vyberu pouze právo volební. To je totiž opravdu základním právem občanským. Až cizinec získá české občanství, nechť volí a rozhoduje o našich věcech veřejných. Proč by však měl do té doby rozhodovat o životě českých občanů? Úmluva by prostě měla být vypovězena!"

O úmluvě se zmiňuje podrobněji server Česká justice ve svém článku "ČR je vstřícná vůči cizincům: Nově mohou volit v místních volbách nebo zakládat odbory". Rada Evropy oznámila v pátek 17. července 2015, že Česká republika ratifikovala Úmluvu o účasti cizinců na veřejném životě na místní úrovni. 

Česko přistoupilo pouze k té části úmluvy, která se týká svobody projevu, shromažďování a sdružování cizinců, tedy práv, které jim u nás již zaručují zákony. V praxi se tím myslí například možnost zakládat vlastní místní sdružení za účelem vzájemné pomoci, projevování své kultury nebo hájení svých zájmů. Za Českou republiku podepsal úmluvu už v roce 2000 tehdejší místopředseda vlády Pavel Rychetský. Ratifikace byla ale řadu let odkládána a Sněmovna text schválila až letos v květnu. Následně s ní souhlasil také Senát. Úmluva nabude účinnosti k 1. listopadu 2015. (Zdroj: pravniradce.ihned.cz)

 

Úmluva je ke stažení zde.

Zdroj: ceska-justice.cz, ParlamentniListy.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.