Článek Hitler – gentleman se našel, ale někde úplně jinde

Článek Hitler – gentleman se našel, ale někde úplně jinde
Autor: Autor: Matěj Baťha – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.5|Popisek: Ilustrační foto
01 / 10 / 2016, 10:00

„Ten Peroutkův článek Hitler je gentleman vyšel vlevo dole. Někdy v roce 1936.“ Tak hájí prezident Miloš Zeman svůj útok proti Ferdinandu Peroutkovi.

Konkrétně se objevil ne v Peroutkově Přítomnosti, ale v Rudém Právu. Navíc Hitlera neoceňoval, ale odsuzoval útok pravicového deníku Venkov proti Československým národním socialistům, ke kterým měl Peroutka blízko.

„Na text jsem náhodou narazil už před mnoha měsíci v Národním archívu, když jsem bádal v pozůstalosti československého legionáře pana Vodičky,“ řekl Právu přední český historik docent Jan Galandauer (80). Zdroj: novinky.cz

Prezident Zeman loni na fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů v krizové situaci. "Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'," řekl.

Podle nálezu docenta Galandauera tedy článek Peroutka vůbec nenapsal. Samotný text v Rudém Právu reaguje na oslavu Třetí říše v agrárnickém Venkovu. Titulek článku zněl: Neslýchaná provokace „Venkova“ a následoval titulek Hitler – gentleman, čeští nár. soc. – piráti!

Dokonce i umístění vlevo dole na titulní stránce koresponduje s tím, co prezident Zeman během svého napadení Peroutky říkal. Co teď - omluví se za poškození dobrého jména Peroutky?

Zdroj: Právo, novinky.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace