Článek Hitler – gentleman se našel, ale někde úplně jinde

Článek Hitler – gentleman se našel, ale někde úplně jinde
Autor fotografie: Autor: Matěj Baťha – Vlastní dílo, CC BY-SA 2.5|Popisek: Ilustrační foto
01 / 10 / 2016, 10:00

„Ten Peroutkův článek Hitler je gentleman vyšel vlevo dole. Někdy v roce 1936.“ Tak hájí prezident Miloš Zeman svůj útok proti Ferdinandu Peroutkovi.

Konkrétně se objevil ne v Peroutkově Přítomnosti, ale v Rudém Právu. Navíc Hitlera neoceňoval, ale odsuzoval útok pravicového deníku Venkov proti Československým národním socialistům, ke kterým měl Peroutka blízko.

„Na text jsem náhodou narazil už před mnoha měsíci v Národním archívu, když jsem bádal v pozůstalosti československého legionáře pana Vodičky,“ řekl Právu přední český historik docent Jan Galandauer (80). Zdroj: novinky.cz

Prezident Zeman loni na fóru k holokaustu mluvil o selhání intelektuálů v krizové situaci. "Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman'," řekl.

Podle nálezu docenta Galandauera tedy článek Peroutka vůbec nenapsal. Samotný text v Rudém Právu reaguje na oslavu Třetí říše v agrárnickém Venkovu. Titulek článku zněl: Neslýchaná provokace „Venkova“ a následoval titulek Hitler – gentleman, čeští nár. soc. – piráti!

Dokonce i umístění vlevo dole na titulní stránce koresponduje s tím, co prezident Zeman během svého napadení Peroutky říkal. Co teď - omluví se za poškození dobrého jména Peroutky?

Zdroj: Právo, novinky.cz

Tagy článku